środa, 19 czerwca 2024. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Galeria 13 zaprasza na wystawę

2020-02-26 13:06:00 (ost. akt: 2020-02-26 13:06:24)

Podziel się:

27 lutego o godz.18.00 w Galerii „13" odbędzie się wernisaż wystawy „Batik po przasnysku". Wystawa prezentuje prace wykonane w technice batiku powstające podczas zajęć Pracowni Batiku Mamut działającej w MDK w Przasnyszu.

Pracownia batiku„ Mamut” działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006 roku.„text” Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik - tym terminem określa się wytwarzanie barwnych tkanin przy pomocy nakładania wosku oraz wielokrotnego barwienia. Technologia batiku wywodzi się z terenów Azji południowo - wschodniej a zwłaszcza z indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i teraz) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe - tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach ich podświetlania oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

Pracownia Batiku „Mamut ”stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób. Jest to zarówno młodzież, dorośli jak i seniorzy. Pracownia organizuje pokazy i warsztaty stacjonarne jak również wyjazdowe prezentujące i uczące techniki batiku.

Przez kilkanaście lat funkcjonowania pracowni powstało w niej kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Wystawy prezentują prace wykonane w ostatnich kilku latach. Reprezentują one kolekcje tematyczne pracowni (np.: Muzycy w Batiku, kompozytorzy, ikona Batik inspiracje i inne) jak również indywidualne poszukiwania i zainteresowania twórców. Wystawy pracowni pokazywane były do tej pory m.in. w Przasnyszu, Szreńsku, Lublinie, Warszawie, Serocku, Ciechanowie, Chorzelach, Mławie, Żurominie, Lidzbarku, Makowie Mazowieckim, Opolu, Srebrnej Górze, Kutnie, Siemiatyczach, Strzelcach Krajeńskich, Nowosybirsku, Tucholi, Wrocławiu, Wilnie, Pasymiu, Zambrowie, Gdyni, Szczytnie, Ostrowi Mazowieckiej, Poznaniu, Rzeszowie, Ożarowie Mazowieckim, Zakroczymiu, Górze Kalwarii, Ścinawie, Raszynie, norweskim Løten, Turznie, Opinogórze Górnej, Nowym Dworze Mazowieckim oraz Wąbrzeźnie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB