Wtorek, 16 kwietnia 2024. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Rocznica śmierci profesora Ryszarda Juszkiewicza

2020-02-20 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-19 13:06:53)

Podziel się:

15 lutego, minęła pierwsza rocznica śmierci Pana Prof. dr hab. Ryszarda Juszkiewicza. Dla Mławy to wielka strata. Pan Profesor był znany w całej Polsce. Poprzez pracę zawodową, ale także jako społecznik i działacz regionalny rozsławił Mławę w kraju.

To tutaj, dzięki jego zaangażowaniu, odbywały się w okresie PRL jedyne na taką skalę w Polsce, cykliczne Zjazdy Weteranów Obrońców Mławy z Września 1939r.
Ryszard Juszkiewicz był sędzią, prawnikiem, historykiem, regionalistą. W latach 1989 – 1993 sprawował mandat Senatora RP I i II kadencji. Piastował też funkcję Dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Był autorem wielu książek, niezliczonych artykułów monograficznych, recenzji oraz prac przyczynkarskich, współtwórcą Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, twórcą prywatnego Muzeum Juszkiewiczów, długoletnim Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, jak i członkiem wielu towarzystw naukowych.

Poznałem Pana Profesora w 2003 roku, kiedy kończyłem studia historyczne i pisałem pracę magisterską na temat życia kulturalnego Mławy po 1945 roku. Z racji, że była to praca o charakterze pionierskim, korzystałem z wielu źródeł niepublikowanych, relacji oraz przeprowadzałem wywiady. Dużo wskazówek otrzymałem wówczas od Pana Profesora. Od tamtej pory spotykaliśmy się wielokrotnie, polubiliśmy się, podejmowaliśmy wspólnie wiele inicjatyw. Organizowaliśmy różne uroczystości na terenie miasta, sesje popularno – naukowe, konferencje, seminaria. Ryszard Juszkiewicz pieczołowicie dbał o zabytki oraz miejsca pamięci narodowej na terenie powiatu, zresztą większości z nich był pomysłodawcą i inicjatorem. Do samego końca troszczył się o swoje miasto, miał jeszcze wiele pomysłów, a nawet energii żeby działać, żeby nobilitować Mławę. Uważam, że nasze kochane miasto nie spłaciło jeszcze długu wobec swojego Honorowego Obywatela – powiedział Pan Michał Nowakowski, radny miejski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta, nauczyciel, historyk, regionalista.

Nie mogłem dziś, w rocznicę śmierci, tutaj nie być. Na grobie Pana Profesora zapaliłem znicze i powspominałem podczas spaceru. Należy jeszcze uczcić godnie jego pamięć w sposób też i materialny na terenie naszego miasta – dodaje Michał Nowakowski.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB