Poniedziałek, 27 września 2021. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Nie żyje Eugeniusz Łaciak - dyrektor legenda „Ogólniaka”

2020-01-20 20:13:00 (ost. akt: 2020-01-23 14:57:28)
śp.Eugeniusz Łaciak dyrektor legenda „Ogólnika”

śp.Eugeniusz Łaciak dyrektor legenda „Ogólnika”

Autor zdjęcia: Archiwum I LO Mława

Podziel się:

MŁAWA|| Zmarł Eugeniusz Łaciak - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Choć nie był mławianinem z urodzenia przeszedł do historii naszego miasta jako dyrektor legenda „Ogólniaka”. Tak też na zawsze zapamiętają go absolwenci.

Eugeniusz Łaciak przez wiele lat mieszkał w Mławie. Najpierw pracował jako kierownik internatu Technikum Budowlanego (lata 1959-62). Następnie został dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Był absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, który ukończył w 1955 roku.

W mławskim Ogólniaku śp. Eugeniusz Łaciak uczył historii, łaciny. Przez 13 lat pełnił funkcję dyrektora I LO. W roku 1989 roku przeszedł na emeryturę. Prowadził chór „Gawęda” oraz Zespół „Wiolinki”. Jego nazwisko bez wątpienia sławiło Mławę. Dyrektor Ogólniaka odbywał liczne wycieczki rowerowe po Polsce i Europie, pokonując przy tym tysiące kilometrów. W 2002 roku wyjechał z Mławy i zamieszkał ze swoją rodziną w Łomży.

Za swoją pracę był wielokrotnie odznaczany: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1973, 1976), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1974), Krzyżem Zasługi dla ZHP (1979), Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką im. Janka Krasickiego, Odznaką za Zasługi dla Województwa Ciechanowskiego, Odznaką dla Rozwoju Miasta Mławy. Natomiast Nagrodę Ministra Oświaty otrzyma dwukrotnie w roku 1972 i 1979. W roku 1977 dyrektor Łaciak wziął udział w Konkursie Żywego Słowa im. Zenona Klemensiewicza. Zdobył wówczas drugą nagrodę, którą wręczał mu sam Jerzy Świderski - wybitny reżyser i aktor.

(IP)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xawery #2856391 | 83.31.*.* 25 sty 2020 11:29

    Panie WYROSTEK--tekst opisujący prawdę o tamtych czasach, i dzialaniach DYR. ŁACIAKA, BYŁEM ŚWIADKIEM TAMTYCH WYDARZEŃ !!! --miałem możliwość wspólpracy, z profesorem Łaciakiem, to był czas dobry dla MŁAWY, AKTYWNOŚC DYR. ŁACIAKA--PRZYNOSIŁA NASZEMU MIASTU SAME SUKCESY. TO W TAMTYCH CZASACH MLAWA TO BYŁA SŁAWA.--- z tamtych czasów absolwenci LO,mają wspaniałe wspomnienia, a ci którzy mieli możliwośc współdziałać z dyr. PAMIĘĆ O NIM ZACHOWAJĄ CHYBA DO KOŃCA SWYCH DNI.-----ALE BYLI I SĄ TACY UCZNIOWIE--KAPUSIE, KTÓRZY NA JEDNYM Z PORTALI, OPOWIADAJĄ ŻE ŁACIAK, BYŁ AGENTEM UB, tylko nie przedstawiają żadnych dokumentów. Powstaje pytanie gdzie ci niby uczniowie byli przez tyle lat, że dopiero kiedy oczy się zamknęły dyr. szkaliją jego postać a sam dyr. nie może się bronić, to jest bardzo obrzydliwe, to jest działanie w stylu pisowskich siepaczy, których w MŁAWIE nie brakuje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)