Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Uwaga, kolejne przypadki oszustw na „dopłatę do przesyłki” i „fakturę”

2020-01-08 13:17:08 (ost. akt: 2020-01-10 12:40:05)

Podziel się:

Mławska policja otrzymuje kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw na „dopłatę do paczki”. Jedna z oszukanych osób straciła z konta kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści podszywają się pod znane firmy przewozowe. Cyberprzestępcy korzystają także z metody na fałszywe faktury. W Mławie odnotowano kilka takich przypadków.

Wysyłane przez oszustów smsy zawierają informację o konieczności dopłaty do przesyłki niewielkich kwot w wysokości około 1 zł. Sms w treści zawiera link do zrealizowania wpłaty. Po autoryzacji przelewu suma zostaje zmieniona i z konta zostaje pobrana kwota w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeden z mieszkańców Mławy w ten sposób stracił z konta osobistego prawie 3 tysiące złotych, drugi oszukany z konta firmy stracił 19 tysięcy złotych. Postępowania prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Kolejną metodą cyberoszustów są fałszywe faktury. Cyberprzestępcy włamują się na konta mailowe osób prywatnych i firm, mają podgląd na prowadzoną korespondencję dotyczącą płatności. Podszywając się pod firmę usługową, zmieniają cyfry w numerze rachunku bankowego, na który ma być zrealizowany przelew. Oszukana osoba jest przekonana, że opłaca oryginalną fakturę, tymczasem pieniądze trafiają na konto przestępcy. Mławski referat do walki z przestępczością gospodarczą otrzymał już kilka zawiadomień od osób oszukanych metodą „na fakturę”.

Policja radzi – aby ustrzec się przed działaniem oszustów nigdy nie korzystaj z gotowych linków do wpłat, wysyłanych w wiadomościach sms oraz e-mailach. Jeśli otrzymasz taką wiadomość skontaktuj się z prawdziwą firmą. Przy wpłatach, korzystaj z danych firmy, które zostały przez Ciebie potwierdzone. Jeśli kopiujesz numer rachunku do wpłaty sprawdź cyfra po cyfrze, czy cały numer jest prawidłowy.
IP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB