Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Historia mławskiej Galerii „13” w pigułce

2019-12-27 10:00:00 (ost. akt: 2019-12-21 15:04:45)
Uczestnicy jubileuszowej wystawy w Galerii „13”

Uczestnicy jubileuszowej wystawy w Galerii „13”

Podziel się:

Przy ul. Żwirki 26 w Mławie w Centrum Medycznym mieści się Galeria „13”. Jej założycielem i opiekunem do chwili obecnej jest mławski fotografik i regionalista Janusz Dębski. W tym roku 13 grudnia galeria obchodzi jubileusz 19-lecia swojej działalności.

Najważniejszym celem galerii było i jest wyszukiwanie i promowanie osób, które tworzą wyłącznie do szuflady, wielokrotnie bardzo utalentowanych i wrażliwych na piękno otaczającego nas świata oraz aby przeciętny człowiek mógł bez przeszkód obcować ze sztuką.
W tym roku 13 grudnia galeria obchodzi jubileusz 19-lecia swojej działalności. Do chwili obecnej odbyło się 159 wystaw czasowych. Organizatorzy średnio co miesiąc proponowali nową wystawę z różnych dziedzin: malarstwa, rysunku, grafiki, hafciarstwa, rzeźby, fotografii itp. Nie zabrakło także wystaw o tematyce dokumentalno-regionalnej. Swoje prace prezentowało tu 110 twórców oraz ponad 900 osób w innych wystawach zbiorowych i pokonkursowych, w tym znaczna ilość dzieci i młodzieży. Tylko w tym roku odbyło się 11 wystaw. Oprócz mławskich artystów swoje dzieła pokazywali także twórcy z Strzegowa, Szreńska, Radzanowa, Wieczfni Kościelnej, Stupska, Szydłowa, Narzymia, Iłowa, Gruduska, Ciechanowa, Płośnicy, Działdowa, Bieżunia, Żuromina, Przasnysza, Chorzeli, Lidzbarka Welskiego, Kiełpin, Siedlec, Żyrardowa, Gdańska, Gdyni, Torunia, Grudziądza, Warszawy i Krakowa oraz USA, Kanady, Holandii i Włoch.


Właśnie Galeria „13” dla niektórych z nich była przedsionkiem do dalszego rozwoju i kariery artystycznej, tej lokalnej i ogólnopolskiej. Tradycją stało się, że prawie każdej wystawie towarzyszyło uroczyste otwarcie, na których występowali poeci, prozaicy, zespoły muzyczno-wokalne, taneczne i dramatyczne oraz pokazy mody. Galeria współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi z Mławy i północnego Mazowsza, muzeami, galeriami, domami kultury, szkołami, bibliotekami i stowarzyszeniami a także z lokalną prasą organizując wiele konkursów, plebiscytów itp. Podsumowując, placówka ta przyniosła wiele korzyści dla miasta i społeczeństwa, i na dobre zadomowiła się na mapie mławskich instytucji kulturalnych.

(IP)

Wystawy prezentowane w Galerii „13”
Od dn. 13.12.2018 r. do 13.12.2019r.

150. Wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży pt. „Świąteczno-zimowe inspiracje 2018”.
151. Wystawa prac plastycznych uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka pt. „Twórczy Miszmasz”.
152. Wystawa pt. „Krasne w obiektywie ciechanowskich fotografików”.
153. Wystawa dokumentalno-fotograficzna pt. „Pogranicze Prusko-Rosyjskie ze zbiorów Piotra Grzymkowskiego” z Olsztyna.
154. Wystawa prac plastycznych Zofii Łukasik pt. „Mój zwierzyniec”.
155. Wystawa pt. „Piękno Polski i świata na pocztówkach ze zbiorów Krystyny Mielczarek” z Przasnysza.
156. Wystawa Pawła Sędka z Kanady pt. „Moje malarstwo”.
157. Wystawa prac plastycznych Julii Matalińskiej pt. „Dekada z pasją”.
158. Wystawa fotograficzna Teresy Sokołowskiej pt. „Ciechanów światłem malowany”.
159. Wystawa fotograficzna Barbary Artowicz pt. „Krajobrazy z okolic Krakowa i Mławy”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB