środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Jesteśmy z Wami już 16 lat

2019-10-30 16:00:00 (ost. akt: 2019-10-30 14:14:17)

Podziel się:

30 października 2003 roku oczom mieszkańców Mławy ukazało się zerowe wydanie Nowego Kuriera Mławskiego. Jego założyciel, Radosław Borkowski, wprowadził na rynek nowy tytuł prasowy, któremu przyświecała zasada „Zawsze blisko Twoich spraw”.

Nowy Kurier Mławski ukazuje się nieprzerwanie od października 2003 roku na terenie Mławy i powiatu mławskiego. Jej założyciel i pierwszy redaktor naczelny - Radosław Borkowski - bardzo szybko zauważył potrzeby mieszkańców naszego powiatu i dał Czytelnikom gazetę, o której można powiedzieć: Gazeto o Was i dla Was, ponieważ dla każdego dziennikarza i pracownika Kuriera to właśnie Czytelnicy byli inspiracją do działania, a po naszych publikacjach losy i historie wielu ludzi zmieniały się na lepsze.
Przez 16 lat Nowy Kurier Mławski miał siedmiu redaktorów naczelnych. Pierwszym był Radosław Borkowski. Później tę funkcję sprawowali: Zbigniew Jankowski, Halina Bielawska, Radosław Chyl, Agnieszka Kozińska (Łomecka) i Monika Piskorz. Obecnym, siódmym „naczelnym” jest Szymon Wyrostek, który swoją przygodę w dziennikarstwie zaczynał właśnie w Kurierze.
Przez lata zmieniali się także dziennikarze. Jednak jest osoba, która - jak do tej pory - była zawsze związana z Kurierem. Chodzi oczywiście o dziennikarza sportowego, Zdzisława Breńskiego [jego sylwetkę przedstawiamy na stronie 8]. Jego relacje sportowe towarzyszą mieszkańcom Mławy już od prawie pół wieku. Z Nowym Kurierem Mławskim związany też był i nadal jest Janusz Dębski, mławski fotografik, regionalista i opiekun Galerii „13”, który również publikuje w dzisiejszym urodzinowym wydaniu swoje wspomnienia.
Część byłych dziennikarzy i współpracowników Kuriera nadal jest związana z mediami. Niektórzy kontynuują swoją przygodę w trochę innej formie. Oczywiście pamięć ludzka jest zawodna, ale na pewno należy wymienić m.in. takich dziennikarzy Nowego Kuriera Mławskiego, którzy mieli wpływ na jego rozwój i zmiany [wymieniamy dziennikarzy, bez redaktorów naczelnych - przyp.red]:
Piotr Sobolewski, Marcin i Zdzisław Breńscy, Katarzyna Wasiłowska (Wieteska), Tomasz Mikita, Rafał Płoski, Arkadiusz Ciesielski, Paweł Koziński, Wojciech Paszko, Sergiusz Skrobiński, Justyna Tyburska, Iwona Łazowa, Robert Bartosewicz i wielu, wielu innych.
Warto dodać, że Kurier ukazywał się początkowo zawsze w czwartek. Po jakimś czasie dzień wydawniczy został zmieniony na środę. W wyjątkowych sytuacjach [kiedy środa jest dniem świątecznym] tygodnik ukazuje się dzień wcześniej. Objętość Kuriera wahała się od 16 do 24 stron. Zdarzały się wydania, które wraz z dodatkami m.im. Kurier z Pola Bitwy oraz Kurier Północnego Mazowsza liczyły nawet 52 strony.
Oczywiście Kurier to również wywiady z osobami znanymi, sławnymi, które odwiedzały Mławę. Ukazały się w nim m.in. wywiady z Kazimierzem Górskim, Zbigniewem Wodeckim oraz Zenonem Laskowikiem.
Wraz z czasem zmieniali się także wydawcy Kuriera - a wydawca jest nieodłączną częścią gazety, wręcz najważniejszą. Obecnie wydawcą Kuriera jest Grupa WM Spółka z o.o., której wieloletnim prezesem jest pan Jarosław Tokarczyk. W 2018 roku Kurier dołączył do rodziny tygodników, których wydawcą jest największa grupa medialna na Warmii i Mazurach, a jej sztandarowym produktem jest Gazeta Olsztyńska.

Dziś Nowy Kurier Mławski to nie tylko wydanie papierowe. To również serwis www.kuriermlawski.pl i fanpage na facebooku, który ma już niemal 10 000 fanów. Nowy Kurier Mławski wrósł w lokalną społeczność i określenie „...będziesz w Kurierze...” na stała wpisało się do mławskiego żargonu.
SW
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z bliska #2812304 | 178.42.*.* 31 paź 2019 16:17

    od czasu do czasu zaglądam, na te wasze strony portalu, i muszę stwierdzić, jedno że to czysta amatorszczyzna, którą reprezentują szumnie się nazywając DZIENNIKARZAMI. Naprawdę to nie tak jesteście "DZIENNIKARZAMI AMATORAMI"---A ZAINTERESOWANIE WASZĄ PRACĄ CO WIDAĆ NA PORTALU JEST ZNIKOME---MOŻNA POWIEDZIEĆ ==ŻADNE==a artykuły pisane prze amatorów, są niekiedy żenujące. Panie Naczelny czy Pan tego nie dostrzega, że zebrał Pan wokół siebie ekipę amatorów która nijak się ma aby używała słowo DZIENNIKARZ. A z tym tortem Panie Naczelny proszę się udać wprost do ratuszowego wydziału propagandy, którego Pani Naczelnik na swoim portalu wystawi wam laurkę, waszych wspaniałości, a może i medal jakiś dostaniecie za zasługi dla naszego miasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz