Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Zbiory kolekcjonerskie Pana Janusza Dębskiego w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie

2019-10-29 14:00:29 (ost. akt: 2019-10-29 11:37:05)

Podziel się:

Gościem biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie 28 października 2019 r. był Pan Janusz Dębski - kolekcjoner, regionalista, fotografik, działacz społeczny, twórca i opiekun „Galerii 13”, w której promuje początkujących artystów – amatorów od prawie 20 lat.

Pan Janusz Dębski jest uhonorowany statuetką Vena 2001, przyznaną przez Wiadomości Mławskie dla zasłużonego działacza kultury. W 2004 r. został wyróżniony dyplomem za zasługi dla promocji powiatu żuromińskiego, a w kwietniu 2018 roku z rąk burmistrza otrzymał medal „Zasłużony dla Miasta Mława”.

Pan Dębski przyniósł do biblioteki część różnorodnych zbiorów, które mogliśmy zobaczyć. Wśród nich były płyty winylowe, pocztówki dźwiękowe, kasety magnetofonowe, trójwymiarowe znaczki, etykiety, monety, kamienie, zdjęcia dawnej Mławy i sportowców, kolekcje pudełek od zapałek, aparaty fotograficzne z polaroidem na czele, komórkowe aparaty telefoniczne, kolekcje kluczy. Otóż nasz gość ma 25 różnych kolekcji oraz pojedyncze przedmioty z czasów PRL-u jak np. magnetofon produkowany przez Unitrę w Mławie, butelki od mleka, oranżady, czy coca coli oraz syfon tak popularny wówczas.

Zbieractwem zajmuje się już ponad 40 lat – jak powiedział. Jako 10-letni chłopiec zorganizował swoje prywatne muzeum, które odwiedzali koledzy.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I B (sportowo-wojskowej) i I C (biznesowej), które zorganizował nauczyciel bibliotekarz tej szkoły Elżbieta Kwiatkowska.

Zajęcia z regionalistą Panem J. Dębskim przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie mieli okazję zobaczyć mnóstwo rzeczy charakterystycznych dla okresu PRL-u. Czas płynął tak szybko, że godzina lekcyjna upłynęła szybciej niż zwykle. Nie zabrakło podziękowań za rozbudzenie zainteresowań kolekcjonerskich i poświęcony czas.
IP


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB