Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Czy w Lipowcu będzie powtórka z wyborów?

2018-11-30 11:50:00 (ost. akt: 2018-11-30 11:28:15)
Jerzy Wałkuski przegrał wyniki zaledwie 1 głosem

Jerzy Wałkuski przegrał wyniki zaledwie 1 głosem

Podziel się:

Protest wyborczy w sprawie głosowania na radnego w okręgu nr 1 w Lipowcu Kościelnym może jeszcze zmienić wynik wyborów w Lipowcu Kościelnym.

Wynik wyborów w Lipowcu Kościelnym jeszcze nie jest przesądzony. Wpłynął protest wyborczy z okręgu nr 1 w którym ubiegał się o mandat radnego m.in. Jerzy Wałkuski. Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Płocku 7 grudnia 2018 r. ma rozstrzygnąć skargę wyborczą, którą złożyła Katarzyna Wałkuska. Występowała ona jako pełnomocnik KWW Aktywni Dla Gminy z którego startował w wyborach Jerzy Wałkuski.
W sumie w okręgu wyborczym nr 1 (obejmującym część Lipowca Kościelnego) o mandat radnego walczyło troje kandydatów. Obwodowa komisja wyborcza ustaliła następujący wynik głosowania: Jarosław Tranczewski - 52 głosy, Anna Banaś - 85 głosów i Jerzy Wałkuski – 84 głosy poparcia. Wynikałoby z tego, że Anna Banaś przewagą jednego głosu zapewniła sobie wygraną.
Jednak wnosząca skargę wyborczą Katarzyna Wałkuska motywuje swój protest niezgodnościami w protokole wyników głosowania. Z urn wyborczych wyjęto większą liczbę kart do głosowania niż została wydana przez komisję wyborczą.
Według zapisów we wspomnianym protokole, komisja wyborcza (jeszcze przed głosowaniem) przyjęła 347 kart do głosowania. Liczba kart niewykorzystanych to 126 (pozostały po zakończeniu głosowania). Wyborcom wydano 226 kart. Suma kart wydanych i niewykorzystanych to 352 sztuki. Czyli było ich o 5 więcej niż kart, które komisja przyjęła przed głosowaniem (347 kart). To ważne, szczególnie tam, gdzie o wygranej decyduje jeden głos.
Czy doszło do pomyłki mającej wpływ na wynik głosowania? Nie wiadomo. Tym bardziej, że nieścisłości w kartach było dużo, jak nas poinformowano w Ciechanowie. Obecnie analizowana jest dokumentacja wyborcza.
- Sąd prosił o protokół głosowania w obwodzie. Komisarz wyborczy będzie stroną postępowania – poinformowano nas biurze komisarza wyborczego w Ciechanowie.
Musimy poczekać na rzeczenie sądu. Możliwa jest powtórka z wyborów w Lipowcu Kościelnym, w których ponownie wystartowaliby ci sami kandydaci. Ale o tym zdecyduje płocki sąd.


(IWO)


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB