Wtorek, 22 czerwca 2021. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Mieszkańcy wydali ponad milion na alkohol. Nowa liczba zezwoleń

2018-07-08 23:00:21 (ost. akt: 2018-07-08 23:17:42)
Adam Domagała na sesji w Dzierzgowie

Adam Domagała na sesji w Dzierzgowie

Podziel się:

Radni gminy Dzierzgowo ustalili maksymalne liczby zezwoleń na sprzedaż trunków – w zależności od zawartości alkoholu. Podczas ostatniej sesji dowiedzieliśmy się także, że w ubiegłym roku na terenie gminy na zakup trunków wydano 1 mln 217 tys. zł.

Uchwała dotycząca liczby zezwoleń została podjęta ze względu na konieczność dostosowania lokalnych uregulowań do wymogów znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowe przepisy obowiązują od marca b.r. Do tej pory zgodnie z prawem ustalano liczbę punktów sprzedaży, a teraz pojęciem prawnym jest właśnie „liczba zezwoleń”. W każdym razie radni wciąż są zobowiązani do ustalania limitów.

Na ostatniej sesji w Dzierzgowie, w środę 20 czerwca rada gminy ustaliła zatem maksymalne liczby zezwoleń na sprzedaż trunków. W przypadku napojów o zawartości alkoholu do 4,5% i piwa ma być maksymalnie 25 zezwoleń na terenie całej gminy, a dla zawartości powyżej 4,5% do 18% - 20. Tyle samo zezwoleń maksymalnie będzie dla trunków z zawartością alkoholu powyżej 18%.
Ponadto, zgodnie z przyjętą uchwałą, wójt będzie mógł wydać nie więcej niż 45 pozwoleń na handel napojami wyskokowymi spożywanymi poza miejscem sprzedaży i 20 na konsumpcję w miejscach sprzedaży, czyli w lokalach gastronomicznych.

Podczas obrad sekretarz gminy Zdzisław Morawski zaznaczył, że wymienione w uchwale liczby, zostały wcześniej skonsultowane z sołectwami.
Do tej pory w gminie Dzierzgowo obowiązywała uchwała z 2007 roku. Ustalała ona górne limity punktów sprzedaży alkoholu na 30 w sklepach i 10 w gastronomii. Teoretycznie może się więc wydawać, że ogólnie liczby wzrosły. Jednak nie jest to takie oczywiste, bo trzeba podkreślić, że obecnie na handel każdym rodzajem alkoholu: piwem, winem czy wódką trzeba mieć oddzielne zezwolenie.
Na ostatniej sesji radni przyjęli także uchwałę dotyczącą odległości miejsc sprzedaży alkoholu od innych obiektów. Otóż punkty sprzedaży powinny być oddalone nie mniej niż 20 metrów od placówek oświatowych, obiektów kultu religijnego i sportowych, a także zakładów opieki zdrowotnej oraz bibliotek i innych ośrodków kultury. Dodajmy, że w dotychczas obowiązującej uchwale odległość ta wynosiła 15 metrów.

Podczas obrad w Dzierzgowie zaprezentowano także sprawozdanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Przedstawił je jej przewodniczący Adam Domagała. Z danych wynika, że na terenie gminy Dzierzgowo w 2017 roku sprzedano napojów alkoholowych za łączną kwotę 1 mln 217 tys. zł. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w gminie Dzierzgowo mieszka około 3500 osób.

W ubiegłym roku wszczęto postępowania wobec 16 osób nadużywających alkoholu. Podjęły one terapię. Jak poinformował Domagała, komisja prowadziła szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych. Zorganizowano m.in. warsztaty na temat uzależnień, szkodliwości narkotyków i dopalaczy. Wzięli w nich udział uczniowie i nauczyciele.

Robert Bartosewicz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PL #2535592 | 95.49.*.* 13 lip 2018 10:55

    Otóż punkty sprzedaży powinny być oddalone nie mniej niż 20 metrów od placówek oświatowych... Bo komu by się chciało iść po piwo taki kawał drogi ;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz