Poniedziałek, 25 października 2021. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Czy sesja powinna być nagrywana?

2018-05-22 14:03:55 (ost. akt: 2018-05-22 14:05:21)

Podziel się:

Radni gminy Wiśniewo w głosowaniu nie zgodzili się na rejestrowanie dźwięku z ich posiedzeń. Wniosek w tej sprawie zgłosił radny Tadeusz Gogolewski. Tak czy inaczej, od kolejnej kadencji nagrywanie sesji będzie obowiązkowe.

Ostatnia sesja rady gminy Wiśniewo odbyła się w piątek 11 maja. Radni dyskutowali między innymi na temat ewentualnego rejestrowania nagrań audio z obrad. Wnioskował o to radny Tadeusz Gogolewski. – Wpłynął do mnie wniosek pana radnego w sprawie nagrywania sesji rady gminy. Ten temat był już kiedyś poruszany. Pan radny zarzuca nam, że protokół z sesji nie odzwierciedla tego, co mówimy. Ale przecież protokół nie musi odzwierciedlać zdania po zdaniu, które zostały wypowiedziane, tylko najważniejsze poruszone kwestie – powiedziała przewodnicząca rady Iwona Zabuska. Jak dodała, w statucie samorządu jest napisane, że sesja może być nagrywana, ale nie musi. – Jednak od następnej kadencji będzie obowiązek rejestrowania – zaznaczyła przewodnicząca.
Podkreśliła, że statut gminy Wiśniewo mówi o możliwości nagrywania na taśmę magnetofonową, a przecież jest to technologia dziś już nie stosowana.

Iwona Zabuska zachęcała radnych do dyskusji w tej sprawie. Głos zabrał sam wnioskodawca. – Obrady można nagrywać na taśmę magnetofonową, ale przecież można też używać innych technologii. Chodzi o to, żeby nie były pomijane niektóre zdania czy słowa w protokole. Ja do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na swój wniosek, a złożyłem go 15 grudnia. Czy sesje będą nagrywane czy nie? Mam nadzieję, że dziś doczekam się odpowiedzi – powiedział radny Tadeusz Gogolewski.

W tej kwestii wypowiedział się także wójt Zbigniew Kleniewski. – Statut mówi tylko i wyłącznie o tym, że sesje można nagrywać na taśmy magnetofonowe. Nie ma takiej możliwości technicznej, żeby to dziś zrealizować. Żeby zorganizować to nagrywanie, trzeba by było najpierw zmienić statut. Każdy z nas może prywatnie, dla własnych potrzeb nagrywać sesję, na przykład na telefon komórkowy. Do tego nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń. Czym innym jest nagrywanie formalne, które jest potem archiwizowane i składane jako dokument. I tutaj potrzebna jest decyzja rady – zaznaczył wójt. I podkreślił, że w obecnym statucie mówi się tylko o możliwości rejestrowania obrad, nie zaś o konieczności.

W zarządzonym przez przewodniczącą głosowaniu większość radnych nie wyraziła zgody na nagrywanie sesji.

Jak już wspomnieliśmy, rejestrowanie przebiegu sesji będzie obowiązkowe od następnej kadencji. Wynika to z nowelizacji ustawy o samorządzie. Zapisano w niej obowiązek utrwalania i transmitowania obrad sesji rad gmin i miast. Zgodnie z nowymi przepisami samorządy czeka swego rodzaju cyfrowa rewolucja. I tak na przykład w artykule 20. ustawy zapisano, że „obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty”. To oznacza, że samorządy będą musiały wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, a mieszkańcy sesje obejrzą w internecie, bez wychodzenia z domu.
Robert Bartosewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #2506379 | 212.160.*.* 23 maj 2018 11:13

    Ale nad czym się tu w ogóle zastanawiać, to przecież oczywiste, że sesja powinna być nagrywana, zresztą wkrótce będzie obowiązek nagrywania

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz