Poniedziałek, 25 października 2021. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Wiśniewo. Ruszali do akcji ponad 80 razy

2018-04-23 11:24:27 (ost. akt: 2018-04-23 11:25:10)

Podziel się:

W 2017 roku na terenie gminy Wiśniewo doszło do siedemnastu pożarów. Strażacy wyjeżdżali też do innych różnego rodzaju zdarzeń, w tym wypadków samochodowych. Ochotnicze jednostki wciąż się rozwijają i zyskują nowe wyposażenie.

Sprawozdanie z działalności ochotniczych straży pożarnych działających na terenie gminy Wiśniewo w 2017 r. przedstawił gminny komendant OSP Karol Wtulich. Na tym obszarze działa 7 jednostek ochotniczych oraz jedna Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Kowalewie.

W ubiegłym roku w całym powiecie mławskim doszło do 1214 różnych zdarzeń, w których interweniowała straż pożarna. Pewną część tych interwencji obsługiwały także jednostki z gminy Wiśniewo. Warto dodać, że niektóre interwencje straży odbywają się na trasie krajowej nr 7, gdzie dochodzi do wypadków i kolizji drogowych.

- Na terenie naszej gminy w 2017 roku doszło do 17 pożarów. To mniej o 7 w porównaniu z rokiem 2016. Miejscowych zagrożeń natomiast (m.in. wypadków i kolizji – red.) było 74, czyli o 10 więcej w porównaniu do roku 2016 – poinformował na sesji Karol Wtulich. Jako dodał, najczęstszymi przyczynami pożarów były nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym oraz wady urządzeń i instalacji elektrycznych. Poza tym ochotnicy interweniowali także po wypadkach i kolizjach drogowych oraz w przypadkach owadów i innych zwierząt stwarzających zagrożenie.
- W akcjach ratunkowych nasze jednostki brały udział 84 razy. Z tego przy pożarach 18 razy – powiedział Karol Wtulich. Najwięcej wyjazdów miała jednostka OSP w Kowalewie, która – jako jedyna w gminie – należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Gminny szef ochotników udzielił też informacji dotyczących środków wydatkowanych na funkcjonowanie jednostek. Otóż na działalność ochotniczych straży z terenu gminy w 2017 roku wydano około 129 tys. zł. To pieniądze przeznaczone m.in. na wynagrodzenia kierowców samochodów strażackich, zakup paliwa, akumulatorów i umundurowania dla druhów, a także na przeglądy samochodów i motopomp. Zakupiono również samochód strażacki za około 49 tys. zł dla OSP w Głużku.

- Można dziś śmiało powiedzieć, że jednostki ochotnicze na terenie naszej gminy działają prawidłowo. Jedne bardzo prężnie, inne nieco mniej. Ale nie musimy się wstydzić czy to naszych remiz, czy wyposażenia. Choć nie wszystkie jednostki są włączone do podziału bojowego, to uważam że gmina Wiśniewo jest prawidłowo zabezpieczona przez te jednostki, które są czynne operacyjnie oraz przez państwową straż, która jest z nam po sąsiedzku – podsumował Karol Wtulich.
Jak już wspomnieliśmy, na terenie gminy działa także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. To jedyna taka jednostka w całym powiecie mławskim. Należą do niej młodzi ludzie, którzy mają pasję i chęć uczenia się nowych rzeczy, a także – niesienia pomocy innym. Członkowie są w różnym wieku – od trzeciej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy gimnazjum. Na zajęciach trenują ratownictwo i udzielanie pierwszej pomocy. Oswajają się też ze sprzętem pożarniczym. Zazwyczaj na początku każdych zajęć powtarzają właśnie zasady udzielania pierwszej pomocy. Członkowie drużyny uczą się również tego, jak należy zachować się w sytuacjach kryzysowych. Dowiadują się na przykład, co należy zrobić, gdy zauważą pożar.
Sprawozdanie z działalności OSP z gminy Wiśniewo przedstawił gminny komendant OSP Karol Wtulich


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #2506378 | 212.160.*.* 23 maj 2018 11:10

    Poza tym ochotnicy interweniowali także po wypadkach i kolizjach drogowych oraz w przypadkach owadów i innych zwierząt stwarzających zagrożenie. - W akcjach ratunkowych nasze jednostki brały udział 84 razy. Z tego przy pożarach 18 razy – powiedział Karol Wtulich. Najwięcej wyjazdów miała jednostka OSP w Kowalewie, która – jako jedyna w gminie – należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Bo KOwalewo to najlepsza jednostka

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz