środa, 26 stycznia 2022. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Jakie odszkodowania dla mieszkańców?

2018-04-23 11:00:37 (ost. akt: 2018-04-23 11:05:50)
Na pytania odpowiadał naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Piotr Tomaszewski

Na pytania odpowiadał naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Piotr Tomaszewski

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Mieszkańcy osiedla Warszawska pytali o wysokość odszkodowań za grunty. Chodzi o rekompensaty za działki, które zostaną wywłaszczone z przeznaczeniem na budowę nowej nitki drogi krajowej nr 7. Prace budowlane mają ruszyć w 2019 r.

O budowie drogi krajowej nr 7 rozmawiano podczas zebrania osiedla w środę 11 kwietnia. Bo właśnie w tym rejonie miasta ma się znaleźć tzw. węzeł warszawska, czyli dwupoziomowe rozbudowane skrzyżowanie nowej „siódemki” z drogą wojewódzką prowadzącą w stronę Gruduska i Przasnysza. Jak poinformowano, mieszkańcy wielu okolicznych ulic na nową ekspresówkę będą mogli dostać się za pomocą dróg serwisowych o nawierzchni asfaltowej.

Uczestnicy zebrania chcieli wiedzieć, kiedy ruszą prace przy budowie nowej siódemki. - Jest już podpisana umowa na realizację inwestycji. Trwają prace projektowe, a do urzędu wojewódzkiego został złożony wstępny projekt budowlany. Prace budowlane mają ruszyć w roku 2019, a zakończyć się w 2021. Być może porządkowanie terenu po wykonaniu zadania potrwa do roku 2022 – odpowiedział naczelnik ratuszowego wydziału gospodarki komunalnej Piotr Tomaszewski.

Jedna z mieszkanek miała pytania dotyczące swojego gospodarstwa rolnego. - Mam obsiane pole, które znajduje się w miejscu, gdzie ma przebiegać przyszła droga. Czy w przyszłym roku, po zbiorach w sierpniu, mogę wejść na to pole i zasiać następną uprawę czy się jednak wstrzymać? - pytała mławianka. Naczelnik Tomaszewski podkreślił, że w tej chwili trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie wiadomo dokładnie, kiedy inwestor załatwi sprawę wykupów gruntów od właścicieli.
Bo jak przypomniał radny Janusz Wiśniewski, nowa „siódemka” jest budowana na podstawie tak zwanej specustawy. - Mówiąc popularnym językiem, to jest ustawa wywłaszczeniowa. A zatem wojewoda, wydając decyzję o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej, od razu określi, że określone grunty przechodzą na własność skarbu państwa. Dopiero ta decyzja jest podstawą do ustalenia odszkodowania – powiedział Wiśniewski.

Rekompensaty oczywiście należą się właścicielom gruntów, którzy stracą prawo własności do nich na rzecz skarbu państwa ze względu na budowę drogi. O ich wysokości na zebraniu mówił także burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. - Podczas spotkań dotyczących budowy „siódemki” dopytywałem, na jakich zasadach będą wypłacane rekompensaty. Otrzymałem odpowiedź, że po cenie rynkowej, ale ma być też 5-procentowy lub 10-procentowy bonus – powiedział Kowalewski.

Wojewoda mazowiecki powinien wydać decyzję o zezwoleniu na wykonanie budowy drogi najpóźniej 3 miesiące od złożenia wniosku, czyli pod koniec czerwca b.r.. Około miesiąc później z kolei wojewoda powinien określić wysokość odszkodowań za grunty. Gdyby zaproponowane rekompensaty nie odpowiadały właścicielom nieruchomości, będą oni mogli się odwołać od wydanych decyzji. Obecni na zebraniu osiedlowym urzędnicy apelowali do mieszkańców o częste sprawdzanie swoich skrzynek pocztowych, aby w ten sposób śledzić toczące się postępowanie w sprawie nowej nitki „siódemki”. Zachęcali także do ponownego spotkana – za kilka tygodni – kiedy już na temat nowej inwestycji i wysokości odszkodowań pojawią się nowe informacje.

Robert BartosewiczKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. h13 #2490010 | 176.103.*.* 23 kwi 2018 22:01

  Szkoda, że przy okazji rozmowy o S7 nikt nie zapytał Burmistrza jak wygląda status budowy obwodnicy zachodniej Mławy, której budowa miała startować razem z S7. Dlatego ma powstać węzeł Modła...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mławiak #2489740 | 95.51.*.* 23 kwi 2018 15:32

   Oby nie było tak jak w związku z budową Centralnego Portu Lotniczego (hi hi)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz