środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Jakie inwestycje w 2018 roku?

2018-01-11 09:41:05 (ost. akt: 2018-01-11 09:45:34)
Najdroższą jednoroczną inwestycją jest wykup nieruchomości za 1 mln 100 tys. zł

Najdroższą jednoroczną inwestycją jest wykup nieruchomości za 1 mln 100 tys. zł

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Jedną z najbardziej kosztownych inwestycji przewidzianych do realizacji w bieżącym roku jest budowa placu zabaw w parku miejskim za kwotę 1 mln zł. Poza tym będą kontynuowane zadania wieloletnie, takie jak kanalizacja sanitarna.

W poprzednim wydaniu „Kuriera Mławskiego” pisaliśmy o dyskusji nad budżetem miejskim i prowadzonym w tym kontekście sporze pomiędzy burmistrzem Sławomirem Kowalewskim a skarbnikiem Henrykiem Antczakiem. Nie przyjrzeliśmy się natomiast konkretnym zadaniom, jakie mają zostać zrealizowane w tym roku. O tym piszemy w tym artykule.

Kwota zaplanowanych na rok 2018 wydatków jest rekordowo wysoka. To 149 mln 98 tys. zł. Jednak ogromna większość tych pieniędzy pójdzie na bieżące utrzymanie. Na inwestycje jednoroczne, czyli realizowane tylko w tym roku, zapisano stosunkowo niewielką kwotę – 2 mln 612 tys. zł. Z tej puli najwięcej samorząd miejski zamierza wydać na wykup nieruchomości. Na ten cel przeznaczono 1 mln 100 tys. zł.

Drugą w kolejności pod względem ilości przeznaczonych środków jest inwestycja, która ma zostać przeprowadzona w parku miejskim. Chodzi o budowę placu zabaw za 1 mln zł. To zadanie na sesji budżetowej wzbudziło dużo emocji, bo wydawało się zbyt kosztowne. Niektórzy radni mieli wątpliwości czy warto zwiększać deficyt w budżecie na rzecz takiej inwestycji. A radny Michał Pol zasugerował, że można ją zrealizować za 250 tys. zł. Dla przykładu: plac zabaw przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji kosztował około 300 tys. zł, jego powierzchnia zajmuje około 550 m kw. Ten w parku ma być ponad 3 razy droższy, bo nie tylko większa ma być powierzchnia, ale zaplanowano także więcej elementów do zabawy. A oprócz zabawek przeznaczonych dla dzieci, przewidziano również instalację plenerowych urządzeń siłowych dla dorosłych. Będą tam też m.in. żwirowe ścieżki, ławki i kwietniki.

Następne pod względem ilości przeznaczonych środków zadanie to budowa mini tężni solankowych w Mławie. Jest to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego. Na jego realizację przeznaczono 253 tys. zł. Z inwestycji jednorocznych warto jeszcze wymienić budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do budynku wielorodzinnego przy ul. Abpa Nowowiejskiego. Na ten cel zapisano w budżecie 150 tys. zł.

Trzeba jeszcze wspomnieć o zadaniach, które znalazły się w Wieloletniej Prognozie Finansowej – ich wykonanie już się rozpoczęło i będzie kontynuowane także w bieżącym roku. Do największych należą: budowa kanalizacji sanitarnej w mieście (całość zadania około 28 mln zł, połowa środków pochodzi z Unii Europejskiej), budowa Alei św. Wojciecha (9,4 mln zł – koszt całkowity, dofinansowanie 4,6 mln zł) czy przebudowa „Popówki” w parku miejskim. W tym przypadku jednak ratusz wydatkuje tylko własne środki (1 mln 937 tys. zł). Podobnie jest z rewitalizacją placu 3 Maja. Ta ostatnia inwestycja ma kosztować łącznie 3 mln 798 tys. zł.

Przypomnijmy, że budżet miejski został uchwalony na sesji 28 grudnia po burzliwej dyskusji. Największe kontrowersje wzbudziła kwestia emisji przez samorząd obligacji komunalnych na kwotę 17 mln zł. Planowane dochody wynoszą 132 mln 98 tys. zł, a wydatki są o 17 mln zł większe. W ten sposób zadłużenie samorządu w roku 2018 wyniesie blisko 40 mln zł. Jak pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Kuriera”, ruszyła procedura (zainicjowana przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego) odwołania Henryka Antczaka ze stanowiska skarbnika miasta. Antczak, po raz pierwszy od wielu lat, nie zgodził się na budżet miasta zaproponowany przez Sławomira Kowalewskiego. Chodziło o bardzo duży deficyt i dalsze zadłużanie samorządu.

Robert BartosewiczKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB