Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Brak pracy dla humanistów. Kogo będą chciały zatrudniać firmy?

2017-11-03 09:20:21 (ost. akt: 2017-11-03 09:22:47)

Podziel się:

Między innymi piekarzy, tynkarzy, elektryków, ślusarzy, pielęgniarek i diagnostów samochodowych będą poszukiwać pracodawcy z terenu powiatu mławskiego w roku 2018. Tak wynika z prognoz Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

We wrześniu b.r. Powiatowy Urząd Pracy w Mławie przeprowadził badanie pod nazwą barometr zawodów. W jego wyniku powstała prognoza na rok 2018 dla powiatu mławskiego. Z całą pewnością będzie ona pomocna dla poszukujących zatrudnienia.

W wynikach wyróżniono zawody deficytowe, czyli te, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, bo jest na nie duże zapotrzebowanie, a pracowników o danych kwalifikacjach jest niewielu. Druga kategoria to zawody zrównoważone. W tym przypadku liczba ofert pracy i osób gotowych do jej podjęcia jest podobna. Trzecia kategoria to zawody nadwyżkowe, w których znalezienie zatrudnienia może być trudne – z uwagi na dużą liczbę kandydatów posiadających daną profesję i małe zapotrzebowanie na ich kwalifikacje.

Według tego zestawienia na naszym lokalnym rynku pracy w 2018 r. pracodawcy będą chcieli zatrudniać m.in.: elektryków, elektromechaników, piekarzy, lekarzy, pielęgniarki i położne. Zatrudnienie powinni także znaleźć: diagności samochodowi, blacharze i lakiernicy, księgowi, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, stolarze, spawacze i ślusarze. Pracy nie zabraknie też dla operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, murarzy i tynkarzy, kierowników samochodów ciężarowych, mechaników samochodowych i nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Po drugiej stronie barometru znajdują się zawody nadwyżkowe. W 2018 r. w powiecie mławskim trudno będzie znaleźć pracę ludziom po różnego rodzaju studiach humanistycznych: filologom i tłumaczom, politologom, kulturoznawcom, historykom, filozofom i pedagogom. W tej grupie zestawienia znaleźli się też nauczyciele nauczania początkowego. Problemy z zatrudnieniem będą mieć też kelnerzy, barmani, kucharze, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy budownictwa.

Najliczniejszą grupę w prognozie stanowią zawody zrównoważone. To m.in. takie profesje jak: cukiernicy, kierowcy autobusów, listonosze i kurierzy, nauczyciele języków obcych, sprzątaczki, dziennikarze i fotografowie.

W tym miejscu warto też zauważyć, że zarówno liczba bezrobotnych jak i stopa bezrobocia w naszym powiecie od początku roku, poza niewielkim skokiem w sierpniu, regularnie malały. Powiatowy Urząd Pracy w Mławie dysponuje danymi za pierwsze trzy kwartały b.r. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP wynosiła z końcem września 2302, a stopa bezrobocia z końcem sierpnia - 8,1%. To wynik większy niż ogólnopolski odsetek bezrobotnych, który z końcem sierpnia wynosił 7,1%.

Dużą liczbę osób pozostających bez pracy stanowią mieszkańcy powyżej 50 roku życia. Z końcem września w powiecie mławskim było ich 658. Z kolei młodych – w wieku od 18 do 25 lat urząd miał zarejestrowanych 401. Wciąż sporą grupę stanowią zarejestrowani, nieposiadający żadnych kwalifikacji zawodowych (530 osób).

Robert Bartosewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB