środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Mława. Podwyżka opłat za ścieki niezgodna z prawem

2017-09-28 15:31:25 (ost. akt: 2017-09-28 15:33:06)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Mławianie wygrali w sądzie administracyjnym z miastem. Burmistrz Sławomir Kowalewski wydał oświadczenie. O co poszło? O 39 procentową podwyżkę za ścieki. Sąd uznał miejską uchwałę za niezgodną z polskim prawem.

Rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła się 22 września 2017 r. Chodziło o skargę mieszkańców na miejską uchwałę z 31 maja 2016 r., podwyższającą stawki za ścieki o 39 procent. Występujący w tej sprawie w imieniu wielu mieszkańców mławianie: Alina Gulczyńska i Kamil Przybyszewski zebrali w swoim czasie 316 podpisów przeciwników podwyżki. Przedstawiona władzom miasta skarga została odrzucona. Następnie w drodze odwoławczej trafiła do WSA. Zdaniem wnioskodawców droga sądowa była jedynym sposobem na wycofanie uchwały o podwyżce. Obecna na rozprawie Alina Gulczyńska wnosiła o uchylenie uchwały rady miasta oraz tzw. naprawy szkody, czyli zwrot nadpłaconych kwot mieszkańcom (z odsetkami).
- Ludzie prosili żebym się tym zajęła i wygraliśmy. Warto walczyć o swoje. Sąd uznał, że uchwała miejska jest nieważna, ponieważ jest niezgodna z prawem - powiedziała nam Alina Gulczyńska.
Uzasadniła swoje stanowisko polskimi aktami prawnymi. Powołała się m.in. na rozporządzenie ministra budownictwa odnośnie wskaźników i taryf, jakie można stosować. - Według opinii sądu jest to zbyt rażąca podwyżka opłat – dodała pani Alina. Wyrok nie jest prawomocny. Zainteresowani mają możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przedstawicieli miasta nie było na rozprawie. Burmistrz Sławomir Kowalewski wydał w sprawie orzeczenia sądu oświadczenie. Iwona Łazowa

OŚWIADCZENIE BURMISTRZA
SŁAWOMIRA KOWALEWSKIEGO

W związku z informacją o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącym uchwały nr XVIII/218/2016 Rady Miasta Mława z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, obowiązujących na terenie Miasta Mława, informuję, że czekamy na wyrok WSA wraz z jego z uzasadnieniem. Po przeanalizowaniu jego treści będziemy podejmowali dalsze decyzje w tej sprawie.
Jednocześnie przypominam, że nadzór Wojewody Mazowieckiego ww. uchwałę w całości zaakceptował i dlatego z dniem 1 lipca 2016 r. w Mławie zaczęły obowiązywać nowe taryfy za wodę i ścieki.
Sławomir Kowalewski
Burmistrz Miasta Mława


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB