Poniedziałek, 27 maja 2024. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Ciasno w przychodni. W parku było lepiej?

2017-07-10 23:46:22 (ost. akt: 2017-07-12 09:35:15)

Podziel się:

Do naszej redakcji zwróciła się młoda matka, oburzona warunkami lokalowymi w przychodni dziecięcej w Mławie (przy ul. 18 Stycznia). - W jakich warunkach czekają rodzice z dziećmi – usłyszeliśmy. Narzeka na ciasnotę i zaduch w poczekalni. Władze szukają rozwiązania problemów.

- Podczas upałów w pomieszczeniu jest duszno. Nie ma warunków, aby poczekać na zewnątrz, bo wychodzi się niemal na ruchliwą ulicę. W parku było z tym lepiej. Można było poczekać z dzieckiem na zewnątrz – powiedziała młoda matka. Krytycznie odnosi się do przenosin przychodni. - Budynek w parku jest większy, było więcej miejsca. Uważam, że przeznaczenie go na salę ślubów jest ze szkodą dla małych pacjentów przychodni. Ile może być tych ślubów, 16 – 20 w miesiącu? Tymczasem z opieki przychodni korzystają tysiące dzieci. Władze zdecydowały, a ja muszę z dzieckiem czekać w ciasnym i dusznym pomieszczeniu – usłyszeliśmy od oburzonej matki. Sprawdziliśmy warunki na miejscu. Rzeczywiście w małym pomieszczeniu znajdowało się sporo osób. Czekające matki potwierdziły, że nie jest łatwo, szczególnie podczas upałów. Warto wspomnieć, że zarówno osoba sygnalizująca problem i inni (w przychodni) nie mieli zastrzeżeń do personelu. Rodzice chwalili obsługę za podejście do pacjenta i profesjonalizm.

6500 małych
i dużych pacjentów

Personel przychodni dziecięcej opiekuje się około 6500 pacjentami, dziećmi i dorosłymi. Na stałe zatrudnione są 2 lekarki, wspierane przez 3 lekarzy ze szpitala. Kierownictwo placówki ocenia warunki lokalowe jako dobre, choć czasem robi się ciasno. - Jest mało miejsca, jeśli z jednym dzieckiem przychodzą trzy osoby towarzyszące. Robimy co możemy – usłyszeliśmy od Grażyny Szczutowskiej - kierownik przychodni i zarazem lekarza pediatry. Podejmują działania zaradcze. W przypadku szczepień, wprowadzono (od czerwca) system kolejkowy. - Zapisujemy 12 osób na dany dzień i mają one gwarancje przyjęcie. Reszta jest przyjmowana w miarę możliwości. System funkcjonuje dopiero od miesiąca. Na efekty trzeba będzie poczekać – dodaje lekarka. Na czas oczekiwania ma wpływ także fakt, że obecnie jest więcej papierkowej roboty, a szczepienia zmieniają się co pół roku. Lekarka apeluje do rodziców o cierpliwość.

Poszukają
rozwiązania

Czy jest możliwość poszerzenia bazy lokalowej przychodni, zapytaliśmy w mławskim starostwie, które ma swojej pieczy nasz szpital, zarządzający z kolei przychodnią. Okazało się, że przedstawiciele władz pochylą się nad tematem. Jednak znalezienie rozwiązania może potrwać. - Konsultowaliśmy się z dyrektorem szpitala, do którego także dotarły sygnały w tej sprawie. Będziemy się zastanawiać, jak poprawić sytuację – informuje Barbara Gutowska, wicestarosta powiatu mławskiego. - Dyrekcji SPZOZ w Mławie znane są trudne warunki lokalowe przychodni dziecięcej mieszczącej się na ulicy 18-Stycznia. W miarę możliwości i posiadanych środków staramy się podnosić standard lokalu i dotychczasową organizację pracy. Rozważane jest zainstalowanie klimatyzacji. Jednak na radykalne zmiany (przenoszenie bazy, zmiana lokalizacji przychodni) nie możemy liczyć – poinformowała nas Maria Wójciak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SP ZOZ w Mławie. O dalszym przebiegu sprawy będziemy informować.

Iwona Łazowa