Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Nasze firmy chcą cudzoziemców

2016-12-11 13:25:57 (ost. akt: 2016-12-11 13:37:27)

Podziel się:

Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, a także osoby pochodzące z Mołdawii i Armenii chcą zatrudniać bądź już zatrudniają pracodawcy z powiatu mławskiego. Tylko w tym roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie zarejestrowano 5483 zaświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Ocenę lokalnego rynku pracy na powiatowej sesji w środę 30 listopada przedstawił dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie Witold Żerański. Jak poinformował, z końcem września b.r. w tutejszym PUP-ie było zarejestrowanych 3007 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 10,1%. - Jest to najniższy odsetek bezrobotnych od 1990 roku – zaznaczył Żerański.

Jako jedno z charakterystycznych zjawisk zaobserwowanych w tym roku dyrektor PUP wymienił bardzo duży wzrost w zakresie zatrudniania cudzoziemców na terenie powiatu mławskiego. Firma zainteresowana zatrudnieniem cudzoziemca krótkoterminowo (w okresie do 6 miesięcy) powinna złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi.

- Aktualnie w urzędzie pracy zarejestrowano 5483 takich oświadczeń. Chęć zatrudnienia cudzoziemców wyraziło 56 pracodawców – poinformował Witold Żerański. Firmy z naszego powiatu zatrudniły już albo chcą zatrudnić obywateli: Białorusi (130 osób), Mołdawii (128), Ukrainy (5211), Rosji (8) i Armenii (6).

Co ciekawe, tak duże zainteresowanie zatrudnianiem obcokrajowców to nowość. W ubiegłych latach takie zjawisko nie wystąpiło. - W roku bieżącym odnotowaliśmy bardzo duży wzrost wydanych oświadczeń. W analogicznym okresie 2015 r. wydano ich tylko 301 – zaznaczył dyrektor PUP.

Innym zjawiskiem wartym podkreślenia jest grupa bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Z końcem września b.r. takich osób zarejestrowanych w urzędzie pracy było 324. Tym bezrobotnym jest coraz trudniej odnaleźć się na rynku pracy, bo kierunki ich kształcenia nie zawsze pokrywają się z zapotrzebowaniem lokalnego rynku. Najwięcej bezrobotnych jest po kierunkach: pedagogicznych (pedagogika ogólna, opiekuńcza, edukacja wczesnoszkolna, pedagogika specjalna), humanistycznych (stosunki międzynarodowe, socjologia, politologia, historia, dziennikarstwo, filologia polska), i administracyjnych (administracja ogólna, publiczna, europejska, kryminalistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne).

- Analizując osoby bezrobotne w poszczególnych grupach wiekowych należy stwierdzić, że na koniec września 2016 roku najliczniejsza grupę stanowią osoby do 30 roku życia. Jest to 985 osób, czyli aż 32,8% wszystkich bezrobotnych. W tej grupie najwięcej osób posiada wykształcenie ogólnokształcące lub gimnazjalne i niższe – poinformował Witold Żerański.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna #2134709 | 86.88.*.* 14 gru 2016 00:35

  Polacy nie chcą pracować za śmieszne pieniądze to ściągają tanią siłę roboczą. LG teraz będzie miało raj

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 4d! #2133398 | 81.190.*.* 12 gru 2016 15:41

  Chcą zatrudniac obcokrajowców. a chętne do pracy osoby niepełnosprawne mogą tylko pomarzyc o zatrudnieniu :{ To jest PRZYKRE!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kex #2133153 | 178.36.*.* 12 gru 2016 09:04

   OK, popieram. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że ci imigranci zatrudniani są przez pośredników nie na umowy o pracę, a umowy cywilno prawne i obojętne czy pracują 8, czy 12 godzin dostają prawdopodobnie taką samą płacę, tzn. nie mają setek za nadgodziny, a więc faktycznie przedsiębiorcom się opłaca i dopóki Ukraina nie wejdzie do UE będziemy mieli coraz większy napływ pracowników z Ukrainy. Wejście Ukrainy do UE zaś szybko nie nastąpi, bo nikt nie chce państwa w którym toczy się wojna. To nie jest wina Ukraińców, że przyjeżdżają do Polski za pracą, bo mimo tak niskich pieniędzy jakie tu zarobią, są to dla nich kokosy w porównaniu z miejscowymi zarobkami. Winą należy obciążać polskich pracodawców, którzy wykorzystują ich sytuację i doją tych pracowników jak mogą. Polak nie pracowałby w godzinach nadliczbowych i dni wolne od pracy za taką samą stawkę jak normalnie, a oni pracują. To jest nieuczciwe wobec polskich pracowników i bardzo nieetyczne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. OK... #2133031 | 178.235.*.* 11 gru 2016 21:12

   Niech zwrócą za 10 lat wstecz ulgi z tytułu specjalnej strefy podatkowej, koszty remontu drogi, zatrucia Mławki odprowadzeniem wód deszczowych. Nic nie mam do uchodźców ekonomicznych z Ukrainy, czy innego wschodniego kraju, lecz pierwszeństwo powinni mieć mieszkańcy miasta, gdzie tak wspaniała firma jak LG z tradycjami daje głodowe pensje i zarzuca jeszcze, że jest OK macie wszystkie świadczenia, cudzoziemcy też nie głupcy swój rozum mają, i tak po 3-4 miesiącach dalej zachód. A Wam pozostanie zapalanie tych lampeczek z Lidla po 9,99 za komplet. Popatrzcie na Działdowo, tak zaczyna się kampanię dwa lata przed wyborami samorządowymi,

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz