Sobota, 4 grudnia 2021. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Zostaw przyrodę w takim stanie w jakim ją zastałeś

2016-05-14 20:50:56 (ost. akt: 2016-05-14 20:52:25)
Nadleśniczy Jaromir Skrzypecki

Nadleśniczy Jaromir Skrzypecki

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Nikogo nie trzeba przekonywać, że las to nasze wspólne dobro. Miło jest tam spacerować. A to pod warunkiem, że zamiast grzybów czy owoców leśnych, nie znajdziemy góry odpadów. 11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. Pamiętajmy o lesie, nie tylko w tym dniu.

Leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły, którzy m.in. dbają o porządek w naszych lasach, nadal znajdują tam śmieci. Pomimo funkcjonowania ustawy śmieciowej, która powinna rozwiązać problem. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do ponoszenia opłat za odpady. Okazuje się, że niektórzy próbują zaoszczędzić kosztem przyrody. - Nie zauważyliśmy poprawy sytuacji w lasach. Ludzie nadal zaśmiecają tereny leśne. Wydajemy rocznie jakieś 50 tys. zł na ich porządkowanie. Zaobserwowaliśmy, że zwykle są to śmieci komunalne. Różnica jest jedynie taka, że w lesie lądują raczej reklamówki ze śmieciami niż przyczepy pełne odpadów, jak wcześniej bywało. Śmiecenie w lasach to być może jakieś nieodpowiednie przyzwyczajenia. Podejrzewamy, że ludzie wybierają tańszą, selektywną opcję opłat a śmieci mieszane podrzucają w lasach. Odpady szkodzą przyrodzie, jak wszystko co nienaturalne. Mogą być też niebezpieczne dla środowiska. Rozkład niektórych z nich trwa wiele lat – mówi Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dwukoły.

Kultura w lesie
nie najlepsza

Zniechęcić do spaceru po lesie potrafią leżące wśród bujnej zieleni papierki po słodyczach czy butelki. - Kultura przebywania w lesie nadal nie jest najlepsza. Niektórzy wypijają napoje po czym wyrzucają butelki w lesie. Szklana butelka w okresie suszy może doprowadzić do pożaru. Wiadomo, że szkło skupia promienie słoneczne – dodaje nadleśniczy. Poprawie świadomości służą m.in. spotkania i pogadanki oraz akcje typu sadzenie drzewek w lesie. - Chcielibyśmy, aby odwiedzający lasy kierowali się zasadą: Zostaw przyrodę w takim stanie w jakim ją zastałeś! Chodzi o to, aby nic nie niszczyć, zarówno roślin jak i zwierząt, nawet tych najmniejszych – owadów i pod żadnym pozorem nie zanieczyszczać środowiska pozostawianymi w nim śmieciami – mówi Jaromir Skrzypecki. Iwona Łazowa


Rozkład śmieci trwa latami
- butelki szklane 1 000 000 lat,
- puszki aluminiowe od 80-100 lat do 200-400 lat,
- plastik 100-1000 lat,
- torby plastikowe 10-20 lat,
- woreczki jednorazowe 250-300 lat,
- gumowa opona 50-80 lat,
- kawałek drewna 10-15 lat,
- papier pokryty plastikiem 5 lat.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. salla #2767991 | 213.92.*.* 26 lip 2019 14:04

    Nie każdy to niestety rozumie.. https://procredito.pl/oferta/647-kredyty -pozyczki-dzialdowo

    ! - + odpowiedz na ten komentarz