Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Robert Kowalski walczy z ciężką chorobą i brakiem środków do życia

2016-01-19 15:41:02 (ost. akt: 2016-01-19 15:56:20)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

- Choroba bardzo mnie upokorzyła – mówi chorujący na białaczkę mławianin Robert Kowalski. Ten do niedawna zdrowy, pracujący mężczyzna, teraz staje często przed wyborem - kupić leki czy jedzenie. Jego sytuacja finansowa stała się dramatyczna. Mężczyzna apeluje o wsparcie w walce z chorobą, ale i problemami dnia codziennego.

Iwona Łazowa
i.lazowa@kuriermlawski.pl

- Jestem chory na białaczkę i nie mogę pracować. Mam I grupę inwalidzką o stopniu znacznym i korzystam z pomocy MOPS-u, ale zasiłki nie starczają nawet na opłaty, a co miesiąc muszę jeździć do Olsztyna na chemię. Poza tym mam żółtaczkę typu C i inne dolegliwości, które muszę leczyć, bo przygotowują mnie do przeszczepu szpiku. Jest mi bardzo ciężko. Walczę nie tylko z chorobą, ale i o to żeby móc coś zjeść. Chciałbym zapłacić światło. Proszę o pomoc - apel o takiej treści wpłynął do redakcji „Kuriera”.

Myślałem, że
jestem zmęczony

Spotkaliśmy się z panem Robertem i jego żoną Renatą w mieszkaniu, które wynajmują. 45-letni mężczyzna dowiedział się, że jest chory w listopadzie 2014 r., przypadkiem. Z wykształcenia plastyk, jeszcze w 2014 r jeździł po Europie i projektował ogrody. Miał wypadek, przyciął palec. Zrobiono mu badania. - Myślałem, że jestem zmęczony. Okazało się, że to białaczka i to już w stadium zaawansowanym – opowiada. Choroba szybko mutuje w ostre stadium. To wyścig z czasem. - Choroba bardzo mnie upokorzyła. Co miesiąc muszę jeździć na chemię. Chodzę po domach i proszę ludzi o pomoc w dotarciu na terapię. Na wzmocnienie kości każą mi jeść jogurty, a ja nie mam za co ich kupić. Kiedyś mogłem sobie kupić wszystko. Teraz wszystko się zawaliło. Z domu wychodzę dosyć rzadko. Biorę ze sobą psa, bo jak zemdleję to pies przybiega i szczeka, alarmuje, że coś się stało. Od niedokrwistości może dojść do zatoru i omdleń – mówi.

Kupić leki
czy jedzenie?

Z powodu stanu zdrowia mężczyzna nie może pracować. Żona także nie może podjąć zatrudnienia, ponieważ pobiera zasiłek jako opiekun pana Roberta. Chory stara się o rentę specjalną, kompletuje dokumentację. Jednak do tego droga daleka. Mławianin zwrócił się do redakcji po wsparcie, ponieważ znalazł się w dramatycznej sytuacji finansowej. Renta i zasiłki (niespełna 1000 zł) nie starczają małżonkom na utrzymanie. Często to kwestia wyboru. Kupić leki czy jedzenie. Przeznaczyć środki na dojazdy czy na zapłatę kolejnego rachunku. - Jak zapłacimy rachunki to nic nie zostaje. A non stop wypadają jakieś wydatki, wyjazdy na badania do Olsztyna czy Ciechanowa - mówi. Ostatnio jest bardzo źle. - Mam w domu tylko chleb z masłem. W dodatku psuje mi się jeszcze lodówka. Mogę liczyć na jakieś środki dopiero 20 stycznia – powiedział nam pan Robert 8 stycznia.
Prosi o wsparcie w każdej formie. Przede wszystkim potrzebuje środków na leki i dojazdy do szpitala. Jednak przydałyby się też sprzęty gospodarstwa domowego, ubrania, nawet żywność. - Przyjmą każdą pomoc – mówi. Wszyscy którzy chcieliby pomóc proszeni są o kontakt pod nr tel. 500 488 524 lub robert.wafel@gmail.com.

600 zł płacą za
wynajem mieszkania

Małżonkowie ze skromnych dochodów wydają 600 zł na wynajem mieszkania. Nie posiadają własnego lokum. Bezskutecznie zabiegają o pozyskanie mieszkania z zasobów miasta. W ratuszu odmówiono im nawet wpisu na listę oczekujących. - (...) Po przeprowadzonej analizie okazało się, że państwo Kowalscy posiadają na terenie Mławy zabudowaną nieruchomość – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie. Nie potwierdzają tego sami zainteresowani, którzy udali się po wyjaśnienia do ratusza. My także ponownie zwróciliśmy się do urzędu. Przed publikacją tego materiału nie odpowiedziano nam.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB