Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Mławianie wybierają posłów i senatorów

2015-10-25 10:15:06 (ost. akt: 2015-10-25 10:23:32)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mławianie (25 października) głosują w wyborach parlamentarnych. Wybieramy posłów i senatorów już od godziny 7 rano, od chwili otwarcia lokali wyborczych. W lokalu w przedszkolu przy ul. Hożej w Mławie, jak dotąd, głosowanie przebiega prawidłowo.

Pierwszy wyborca pojawił się już po godzinie 7 rano. Głosowanie w Mławie, jaki i w całej Polsce ma potrwać do godziny 21. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 - 21.

Iwo

Jak należy głosować?

Otrzymamy kartę w formie książeczki. Na tytułowej stronie jest instrukcja głosowania, na drugiej - spis treści z wymienionymi komitetami wyborczymi.
Na dalszych stronach znajdować się mają listy kandydatów do Sejmu poszczególnych komitetów.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. W wyborach do Senatu głosujemy także tylko na jedną osobę. Do głosowania potrzebny jest dokument ze zdjęciem: dowód osobisty lub paszport.

Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki).
Nieważność głosu spowodują np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie, a postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów spowoduje, że nasz głos będzie nieważny.

Głos na kandydata do Senatu oddamy na pojedynczej, żółtej kartce. Do Senatu głosujemy także tylko na jedną osobę - stawiając znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora.

Przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie. Naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów jest występkiem.