środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Nauczyciele tracą etaty

2015-08-12 14:12:36 (ost. akt: 2015-08-12 14:16:59)
Dzieci z Dzierzgowa od września będzie uczyć ta sama kadra pedagogiczna

Dzieci z Dzierzgowa od września będzie uczyć ta sama kadra pedagogiczna

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Niż demograficzny „zagląda” do gminnych szkół w powiecie mławskim. Szkolny obowiązek 6-latków poprawił sytuację, ale nie rozwiązał wszystkich problemów. Redukcję i ograniczenia etatów planują m.in. w Szreńsku.

Znalezienie pracy jako nauczyciel w szkołach na terenie powiatu mławskiego graniczy z cudem. W czasach kiedy uczniów ubywa dyrektorzy szkół stoją nierzadko przed trudnym wyborem: co zrobić aby pedagogów nie zwalniać. W wielu szkołach udało się to właśnie dzięki obowiązkowi szkolnemu 6-latków. W nadchodzącym roku szkolnym pójdą one do szkół po raz pierwszy obowiązkowo. Pisaliśmy o stanie zatrudnienia nauczycieli w mławskich szkołach, gdzie 6-latki uratowały nauczycielskie etaty. Postanowiliśmy się przyjrzeć placówkom oświatowym w gminach. Ograniczenia planują się w jednej ze szkół, spośród czterech do których się zwróciliśmy.

Cięcia etatów
w Szreńsku

W Zespole Placówek Oświatowych w Szreńsku pracę stracić może trzech nauczycieli: logopeda, przedszkolanka i nauczyciel wychowania fizycznego. - Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy ich zatrudnienia. Są to nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, posiadający umowy na czas określony. Jak tak dalej pójdzie, to nie podpiszemy z nimi umowy na kolejny rok – informuje dyrektor szkoły Paweł Szałkowski. Dyrektor wskazuje jako powód cięcia etatów trudną sytuację gminy. W jego ocenie ma się to przekładać na zatrudnienie w szkole. Jeszcze nie traci nadziei, będzie rozmawiał z wójtem gminy. W dodatku, jeśli nic się nie zmieni, dyrektor planuje też ograniczyć wymiar godzinowy 9 nauczycielom. Wójt jest innego zdania, co do przyczyn ograniczeń. Wiąże to ze spadkiem liczby uczniów w szreńskiej szkole. - Kiedyś klas pierwszych było pięć. Od kilku lat liczba uczniów spada, a zatrudnienie jest na podobnym poziomie. Nie mówiłem żeby kogoś zwalniać. W szkolnym arkuszu zlikwidowałem puste godziny. Zdaję sobie sprawę, że decyzja może nie przysporzyć mi popularności, jednak ktoś musiał wprowadzić ograniczenia. Oświata kosztuje gminę coraz więcej. Subwencja nie starcza nawet na wynagrodzenia. Do końca lipca gmina dołożyła do samych pensji 590 tys. zł – mówi wójt Marek Nitczyński. W Szkole Podstawowej w Szreńsku od września będzie się uczyło 180 uczniów, w tym 6-latki. To w sumie o 15 uczniów więcej, w porównaniu do roku ubiegłego. Pierwszaki rozpoczną naukę w dwóch klasach pierwszych. W gimnazjum od września ma się uczyć 162 osoby, o 14 uczniów mniej. Zmniejszy się też liczba przedszkolaków, z 47 do 30 dzieci.

W Dzierzgowie
bez zmian

W dzierzgowskiej w szkole podstawowej wszyscy zatrudnieni tam nauczyciele mogą spać spokojnie. Obecnie pracuje tam 21 nauczycieli, łącznie z panią dyrektor. Z tego grona 18 pedagogów ma pełny wymiar godzinowy. Także tam obserwowano spadek liczby uczniów. Jednak w ostatnim czasie jest trochę lepiej. W ubiegłym roku szkoła liczyła sobie 191 uczniów. W kolejnym roku dzieci będzie o 2-3 mniej. Jednak zdaniem dyrektor, to nie problem. - Planujemy utworzyć dwie klasy pierwsze i zerówkę lub dwa oddziały zerowe i jedną klasę pierwszą. W zależności od tego ile dzieci 6-letnich uzyska odroczenie obowiązku szkolnego – informuje dyrektor Marzena Nowicka.

W Radzanowie
i Strzegowie

- Wszyscy nauczyciele pracują – powiedział nam 30 lipca Witold Okumski, dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie. Szkoła zatrudnia w sumie 39 nauczycieli, w tym 34 na pełnych etatach. Dyrekcji udaje się obronić przed redukcją zatrudnienia. Liczba uczniów utrzymuje się na podobnym poziomie. Od września będą tam dwie klasy pierwsze, podobnie jak w latach poprzednich. Redukcji nauczycielskich etatów nie planują też w liczącym sobie 480 uczniów Zespole Szkół w Strzegowie. Pracuje tam obecnie 46 nauczycieli. Dyrektor planuje utrzymać zatrudnienie na takim samym poziomie. Z drugiej strony w Strzegowie, podobnie jak w innych miejscowościach, perspektyw na zatrudnienie nowych osób też nie ma. Od czasu kiedy dwie osoby odeszły na emeryturę, dyrekcja nie widzi możliwości zatrudnienia nowych osób. Iwo

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomek #1795936 | 176.103.*.* 17 sie 2015 12:37

  Powinni przetrzepać to towarzystwo w Mławie, a komunistyczną kartę nauczyciela wyrzucić do kosza.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. raptu #1795404 | 109.243.*.* 16 sie 2015 12:47

  I znów Szreńsk? Szreńsk to jednak ma pecha!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ewka #1793250 | 178.36.*.* 12 sie 2015 15:15

   ciekawe, że sa oferty pracy dla nauczycieli na 3, 6, 8 godzin w PUP a potem dowiadujemy się, że zamiast dać pracę bezrobotnemu to godziny dostaje nauczyciel zatrudniony i ma nadgodziny; a bezrobocie jest, będzie; dziwna sprawa i tak w każdej gminie i powiecie; jesli władza i dyrektor ma ludzka twarz to da prace bezrobotnemu a nie da nadgodzin nayczycielom;

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)