Sobota, 18 maja 2024. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Niemiłosierne upały w mieście - temperatury powyżej 30 stopni

2015-08-10 14:31:31 (ost. akt: 2015-08-10 14:50:06)

Podziel się:

W najbliższym czasie czekają nas temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Upały mają się utrzymywać co najmniej do soboty 15 sierpnia. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed kolejna falą wysokich temperatur. W trosce o zdrowie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie we wtorek słupki będą wskazywać 32 stopnie. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, w środę prognozowane są 33 stopnie, w czwartek - 34 stopnie, a w piątek i sobotę ok. 36 stopni. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

§ unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia - osoby
z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;

§ chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;

§ osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;

§ pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane) - osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;

§ w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur;

§ unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);

§ spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:

§ bóle i zawroty głowy

§ osłabienie

§ nudności

§ zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności

§ gorączkę, dreszcze, czy drgawki

§ przyśpieszenie tętna

Należy:

§ ułożyć poszkodowanego w cieniu

§ podać wodę (jeśli jest przytomny)

§ nałożyć zimne kompresy

§ wezwać pomoc medyczną


Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl. W zakładce Biometeo można sprawdzić takie informacje jak: obciążenie termiczne organizmu, subiektywne odczucie termiczne, straty wody z organizmu.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 39 osób, z czego aż 32 od początku czerwca (!). Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. W naszym województwie jest 46 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy sk.gis.gov.pl, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku. Informacja o dopuszczeniu wody do kąpieli jest też na bieżąco aktualizowana na stronie mazowieckiego sanepidu www.wsse.waw.pl (zakładka Kąpieliska 2015).


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB