środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Wyniki matur w Mławie. 96 uczniów nie zdało egzaminu

2015-07-17 08:49:09 (ost. akt: 2015-07-17 08:51:20)
Zdawalność na terenie naszego powiatu wyniosła 75%

Zdawalność na terenie naszego powiatu wyniosła 75%

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

W powiecie mławskim (w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat mławski) zdawalność na egzaminie maturalnym w tym roku wyniosła 75%. To minimalnie lepiej od średniej w Polsce. Najgorsze w powiecie wyniki pod tym względem uzyskał Zespół Szkół nr 3 w Mławie.

Na początku tego tekstu musimy wyraźnie zaznaczyć, że piszemy o szkołach prowadzonych przez starostwo powiatowe. Do matury w tym roku przystąpiło w tych placówkach łącznie 472 uczniów. Spośród nich 96 w sierpniu będzie miało poprawki. Zdawalność na terenie naszego powiatu wyniosła 75%, podczas gdy w całej Polsce, zarówno na maturze „nowej”, jak i „starej” wynosi ona 74%. Bo trzeba przypomnieć, że na nowych zasadach, czyli z dodatkowym przedmiotem na poziomie rozszerzonym, w tym roku po raz pierwszy zdawali uczniowie liceów. W technikach obowiązywały jeszcze stare zasady. I zapewne ma to swoje odzwierciedlenie także w wynikach. - W Polsce zdawalność w technikach wniosła 64%, a w naszych szkołach 67%. Inaczej wypadliśmy w liceach: mamy zdawalność na poziomie 79%, podczas gdy w całej Polsce jest to 80 % - informuje Jan Marek Wtulich, dyrektor wydziału edukacji i zdrowia w starostwie powiatowym w Mławie.

,,Ogólniak” znów
najlepszy

Nie jest niespodzianką to, że w statystykach zdawalności znowu najlepsze jest I Liceum Ogólnokształcące w Mławie. W tym roku jest to wynik 89,32%. Poprawki ma 18 uczniów. Choć trzeba przyznać, że w ubiegłych latach w I LO było lepiej. W roku 2014 na przykład maturę pozytywnym wynikiem zakończyło tu 186 na 191 uczniów, a zatem do egzaminu poprawkowego przystąpiło tylko kilkoro uczniów „ogólniaka”. Jak podkreśla Jan Marek Wtulich podobny spadek liczby uczniów, którzy zdali maturę „za pierwszym razem”nastąpił także w innych okolicznych miastach, w najlepszych liceach. Może to mieć związek ze wspomnianą już tu nową maturą. W tej chwili nie możemy powiedzieć jednoznacznie, że taka właśnie przyczyna byłą w LO nr 1 w Mławie, ale generalnie – podobnie jak w całym kraju, maturę trudniejszą czyniła konieczność wybrania sobie przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Poza tym trzeba wspomnieć, że uczniowie w wielu szkołach skarżyli się na egzamin z matematyki. Nie starczyło im czasu (nawet tym najlepszym) na wykonanie wszystkich zadań egzaminacyjnych.

Jak poszło
innym?

W Zespole Szkół nr 1 w ławie zdawalność przekroczyła 76%. - A w Zespole Szkół nr 2 potwierdzili, że rzeczywiście potrafią zdać maturę z zupełnie niezłym skutkiem. Mają wynik na poziomie 61%, a przecież w całej Polsce jest 64% ogółem. Trzeba podkreślić, że w „gastronomiku” mają tylko technikum, nie ma tu liceum – podkreśla dyrektor wydziału edukacji i zdrowia. Według Wtulicha, dużym osiągnięciem może się w tym roku poszczycić Zespół Szkół nr 4, czyli mławski „ekonomik”, który odnotował wynik 72,4% - w liceum i 68,3% - w technikum. Najgorsze wyniki matur w tym roku były w Zespole Szkół nr 3. W technikum wyniosły one 55%, a w liceum tylko 35%. Dyrektor dodaje, że część uczniów do szkół kończących się maturą przychodzi z gimnazjów z bardzo niską średnią. Dlatego też nauczyciele mają nad czym pracować – żeby te oceny uległy poprawie. Oczywiście wielu uczniów ma średnie bardzo wysokie, czego potem owoce widzimy m.in. na maturze, choćby w I LO. Bartos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB