Poniedziałek, 17 czerwca 2024. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

Barszcz Sosnowskiego przy Seraczu? Mieszkańcy wezwali strażników

2015-07-15 15:17:15 (ost. akt: 2015-07-15 15:27:15)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mieszkańcy zgłaszają strażnikom miejskim miejsca, gdzie może występować barszcz Sosnowskiego - śmiertelnie trująca roślina zwana „Zemstą Stalina”. Dwa ostatnie sygnały dotyczyły okolic Seracza na odcinku od ul. Padlewskiego do ul. Wójtostwo oraz ul. Napoleońskiej.

Wzbudzające niepokój rośliny wycięto, choć okazało się, że nie był to barszcz Sosnowskiego. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenie, strażnicy czekają na zgłoszenia dotyczące trującej rośliny przez całą dobę. Funkcjonariusze pracują od poniedziałku do piątku od 7:00 do 22:00. W pozostałym czasie można nagrać informację na automatyczną sekretarkę.
- Dziękujemy mieszkańcom za wszystkie sygnały, które do nas dochodzą, za społeczną postawę i troskę o współobywateli – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie.

Barszcz Sosnowskiego zwany „Zemstą Stalina” może doprowadzić do śmierci. Roślina nie zawsze występowała na naszych terenach. Przywędrowała z Rosji jako roślina pastewna (na paszę dla zwierząt). Obecnie barszcz Sosnowskiego rozprzestrzenia się na znacznych obszarach w wielu miejscach w Polsce. Także na terenie powiatu mławskiego. Na łamach „Kuriera” pisaliśmy o zagrożeniach wynikających z kontaktu z tą rośliną. Ostrzegali przed tym (na naszych łamach) również nasi czytelnicy. Roślina jest śmiertelnie groźna dla ludzi, szczególnie dla dzieci. Bezpośredni kontakt powoduje oparzenia skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem. Na skórze pojawiają się ropne pęcherze, które goić się mogą nawet kilka lat.

Bardzo łatwo pomylić Barszcz Sosnowskiego z wyrośniętym koprem. Taka pomyłka może kosztować życie.

Wiedzieliście tę roślinę? Czekamy na wasze sygnały.

Iwona Łazowa


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alka #1776590 | 178.36.*.* 15 lip 2015 19:28

    Tylko nie mylić go przypadkiem z bardzo podobnym barszczem zwyczajnym, który jest rośliną leczniczą. Pani Iwono barszczu Sosno2wskiego nie da się pomylić z koprem, a nawet z dzikim koprem - to bardzo śmieszne porównanie. To co rośnie nad Seraczem to podejrzewam, że jest to barszcz zwyczajny, no ale ogary poszły w las i przy okazji zostanie zniszczone i to co pożyteczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. alka #1776579 | 178.36.*.* 15 lip 2015 19:16

    Ten barszczyk rośnie od tylu już lat, wszędzie go pełno od dziesiątek lat, Czy on dopiero teraz stał się toksyczny? Teraz, naraz wszyscy się go boją jak ognia, a do tej pory każdy przy nim przechodził jak przy innych chwastach. Kiedyś będąc w powiecie żuromińskim widziałam całe, dzikie plantacje tego chwastu i dobrze wyrośniętego bo tworzył taki prawie2-metrowej wysokości las i jakoś do tej pory nikt nie ogłosił w tamtym rejonie żadnej epidemii zgonów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz