środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Seweryn Załuski: Nie chcę płacić więcej za ogrzewanie

2014-11-24 13:49:38 (ost. akt: 2014-11-24 13:52:11)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

- Nie zgadzam się na rezygnację z podzielników ciepła, bo ogrzewanie będzie mnie kosztować więcej - protestuje Seweryn Załuski z bloków na OKM - ie. Nawet o 25 procent mogą wzrosnąć koszty lokatorów, w wyniku zmiany sposobu rozliczania ogrzewania mieszkań. Władze spółdzielni tłumaczą decyzję, wnioskiem... lokatorów.

W bloku nr 26 na Osiedlu Książąt Mazowieckich spółdzielnia mieszkaniowa „Zawkrze” od 1 stycznia 2015 roku zmienia sposób rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania. Będzie się to odbywać na podstawie zużycia ciepła przez mieszkańców całego bloku. Podział kosztów na mieszkanie ma nastąpić na podstawie metrażu danego lokum. Spółdzielnia uprzedziła o podwyżce zaliczki na CO, w związku z szacowanym na 25 procent wzrostem kosztów. Wskazania z podzielników ciepła, zainstalowanych kilka lat temu, nie będą brane po uwagę. Informacja o zmianach trafiła do wszystkich lokatorów.


Bez podzielników,
nikt nie będzie oszczędzał

Okazuje się, że nie wszystkim to odpowiada. - Absolutnie nie zgadzam się z takim podziałem koszów. Będziemy płacić, niezależnie od tego czy ktoś zużywa ciepło. Mam płacić za coś z czego nie korzystam? - denerwuje się Seweryn Załuski, jeden z lokatorów. Sprawę postanowił nagłośnić. -
Osoby które zabiegały o montaż podzielników ciepła, obecnie wnioskują o nie uwzględnianie wskazań. Nie rozumiem takiego podejścia – oburza się. Nadal chce płacić za ciepło na podstawie wskazań podzielnika. Poprzedni sposób naliczania płatności bardziej mu odpowiadał. - Kiedy wyjeżdżałem zakręcam ogrzewanie. Rachunki też były odpowiednio mniejsze. Płaciłem za to z czego korzystałem. Bez podzielników, to nie będzie możliwe, a rachunki wzrosną, bo nikt nie będzie oszczędzał – obawia się mławianin.

Decyduje większość
blokowej społeczności

- Nie można tak nagle czegoś narzucać – uważa Seweryn Załuski. Zadaniem spółdzielni... można, o ile tego samego chce większość blokowej społeczności. - Zmianę wprowadziliśmy, zgodnie z obowiązującym regulaminem, na wniosek większości mieszkańców bloku. Zarząd spółdzielni postępuje zgodnie z wolą większości lokatorów danego bloku – informuje Janusz Uniewicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej „Zawkrze” w Mławie. Nie wszystko jeszcze stracone. Tym bardziej, że podzielniki zostaną w mieszkaniach, w celu uniknięcia kosztów. - Mieszkańcy w każdej chwili mogą wrócić do poprzedniego sposobu rozliczania, pod warunkiem, że zdecyduje o tym większość. Były już takie przypadki – mówi prezes Uniewicz.

Iwona Łazowa

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aa #1573744 | 95.160.*.* 24 lis 2014 19:25

  uważam że ogrzewanie powinno być bez podzielników było zbędne ich zakadanie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec okm #1573318 | 31.61.*.* 24 lis 2014 16:27

  całe te podzielniki w spółdzielni to jedno wielkie oszustwo! nie dość, że płaci sie w lecie gdzie nie używa si co to w zimie jeszcze oszczędzać trzeba. paranoja

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. alka #1573087 | 178.36.*.* 24 lis 2014 14:52

  Spółdzielnia i tak zrobi to co większość lokatorów chce. Prawda jest taka, ze przy podzielnikach faktycznie można zaoszczędzić. Mnie wystarcza temperatura w mieszkaniu w okolicach 20 stopni C., a inni muszą mieć powyżej 25 stopni C. Gdy płaciłam wg podzielników miałam oszczędności w postaci niepłacenia czynszu przez około 2m-ce. Teraz gdy większość zażyczyła sobie zdjęcia podzielników mam oszczędności na poziomie 50zł. Widzę jak ludzie wietrzą mieszkania całymi dniami, na pewno nie wyłączając ogrzewania i szlag mnie trafia, bo wywietrzyć mieszkanie można w ciągu 10 minut przy zimnych grzejnikach, ale jak się płaci w spół i wraz to już taka mentalność Polaka, że nie będzie oszczędzał. Nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Walczą Ci co nie umieją oszczędzać i ciągle mają niedopłaty, bo lubią ciepełko powyżej 26 stopni C.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. Oktawia #1573026 | 95.51.*.* 24 lis 2014 14:22

   czasami im więcej oszczędzamy tym więcej płacimy, bo i tak za zamówione w PEC-u ciepło trzeba zapłacić nawet jeżeli dany blok go nie zużyje. Było zamówione, to musi być zapłacone. niektórych się nie da nauczyć, że jak wyjeżdżają, to nie powinni na maxa zakręcać kaloryferów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ala #1573014 | 95.51.*.* 24 lis 2014 14:17

   Wyjeżdżał, zakręcał, wyziębiał mieszkanie, jego kosztem inni musieli zużyć więcej ciepła i dopłacać przez takich jak on.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz