Sobota, 20 lipca 2024. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Bezpieczne wakacje na rowerze

2024-07-03 09:00:00 (ost. akt: 2024-07-01 12:57:29)

Autor zdjęcia: KPP w Mławie

Podziel się:

Jazda rowerem jest doskonałym sposobem na aktywne spędzanie wakacji. Należy jednak pamiętać, że korzystając z roweru, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Warto zatem zachować szczególną ostrożność, stosować się do zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Tuż przed wakacjami, dzielnicowi z mławskiego rewiru, udzielali ważnych rad dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Mławie – by wakacje na rowerze były bezpieczne.

Zacznijmy od podstaw, czyli uprawnień – dzieci, które skończyły 10 lat i chcą uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzyści, muszą posiadać kartę rowerową i zabierać ten dokument na rowerowe wyprawy. Osoba dorosła nie musi posiadać żadnych uprawnień.

Obowiązkowe wyposażenie roweru - lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym umieszczona z przodu, sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie, lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające), światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt, przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły.

Kaski – obowiązkowe, czy nie? - aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów - rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku - rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h; wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta a przejście dla pieszych - rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru., musi natomiast zachować szczególną ostrożność.

Dziecko na rowerze - dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Zasady zachowania ostrożności lub szczególnej ostrożności - to reguły do których użytkownik drogi powinien rygorystycznie się stosować. Zasady te oznaczają, iż należy unikać wszelkiego działania, które mogłoby wywołać zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, utrudnić go lub narazić kogoś na szkodę.

Rowerzyści - niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oznacza to, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, są zatem bardziej narażeni podczas jakiegokolwiek zdarzenia drogowego z ich udziałem.

Pieszy na drodze dla rowerów – bywają sytuacje, gdy pieszy porusza się drogą rowerową, mimo znajdującego się obok chodnika. Wynika to nie tylko z braku znajomości prawa ale również ignorowania znaków poziomych i pionowych. Zgodnie z Kodeksem drogowym, korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Wszystkim miłośnikom wakacji na rowerze, życzymy samych bezpiecznych tras.
asp.szt. Anna Pawłowska

https://m.wm.pl/2024/07/orig/287-185100-1167408.jpg
https://m.wm.pl/2024/07/orig/287-185101-1167409.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB