Poniedziałek, 20 maja 2024. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Mławianie w Eko-ofensywie!

2024-04-16 10:00:00 (ost. akt: 2024-04-15 13:51:40)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Pierwszy mławski piknik ekologiczny Eko-ofensywa spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Podczas gdy na scenie kina Kosmos prezentowali się zwycięzcy wewnątrzszkolnego etapu konkursu Eko-show i artyści z Krakowa, przed domem kultury można było skorzystać z garażówki i darmowych napraw oraz zwiedzić nowoczesną śmieciarkę.

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. organizator i partnerzy Eko-ofensywy zachęcali mieszkańców do bycia eko i dbania o naszą planetę, czyli m.in.: segregacji odpadów, wykorzystywania surowców wtórnych w ramach recyklingu, niewyrzucania niepotrzebnych rzeczy w dobrym stanie lecz dzielenia się nimi z innymi, trybu życia zero waste i tworzenia łąk kwietnych. W ustawionych przed Miejskim Domem Kultury w Mławie namiotach można było wziąć udział w działającej na zasadzie wymiany garażówce; oddać do naprawy uszkodzone ubrania i inne tekstylia, biżuterię i drobny sprzęt AGD; jak dać drugie życie czemuś, co teoretycznie nadaje się do wyrzucenia, ale można to wykorzystać np. do codziennego sprzątania lub uprawy ogrodu; wziąć udział w zabawie koło fortuny z ekologicznymi nagrodami; oddać zużyte baterie lub żarówki w zamian za nasiona roślin; czy zwiedzić nowoczesną śmieciarkę i zrobić sobie w niej zdjęcie. Miłośnicy fotografii chętnie pozowali przy banerze z bohaterami komiksu „Wyrzutki i ich skutki” autorstwa Zuzanny Szymborskiej, a łowcy autografów mogli porozmawiać z samą autorką i zdobyć jej dedykację na egzemplarzu publikacji.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05288-1132927.jpg
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05354-1132929.jpg
Z tą ostatnią był związany zorganizowany wcześniej przez Miasto Mława konkurs na projekty bohaterów do drugiej części komiksu – jego laureatom gratulacje składali i nagrody wręczali na scenie kina Kosmos Zuzanna Szymborska i Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski (nagrodzone prace można podziwiać w galerii Foyer MDK-u). Ale na scenie tego dnia działo się znacznie więcej. Dwa ciekawe, zabawne i pouczające spektakle dla najmłodszych wystawili artyści Krakowskiego Biura Promocji Kultury. O tym, jak żyć eko mówiły i swoimi radami dzieliły się z obecnymi w sali kina Agata Zgliczyńska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz Żaneta Lewandowska z mławskiej firmy Novago (to dzięki uprzejmości tego przedsiębiorcy jedną z atrakcji Eko-ofensywy było zwiedzanie nowoczesnej śmieciarki). Przede wszystkim jednak sceną zawładnęli najmłodsi artyści – uczniowie mławskich placówek oświatowych, których spektakle zwyciężyły w wewnątrzszkolnym etapie konkursu Eko-ofensywa. Wydarzenie poprowadziła Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05273-1132926.jpg
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05422-1132932.jpg
Pierwszą mławską Eko-ofensywę z pewnością można uznać za udaną. Jej organizatorem był Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Partnerami wydarzenia byli: Miejski Dom Kultury w Mławie, firma Novago, Zakład Handlowo-Usługowy AGD Piotra Cendrowskiego, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Stowarzyszenie Działamy dla Mławy, Krakowskie Biuro Promocji Kultury, Anna Baran, Beata Laprus, Ewa Kamińska, Małgorzata Antos, Zuzanna Szymborska i Aneta Grzywaczewska. Dziękujemy, że byliście z nami!

Krzysztof Napierski / KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB