Poniedziałek, 27 maja 2024. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Przy mławskich szkołach powstaną deszczowe ogrody! Miasto pozyskało środki z Unii

2024-04-15 17:02:22 (ost. akt: 2024-04-15 13:11:24)

Autor zdjęcia: Photoxpress.com

Podziel się:

Pół miliona złotych Miasto Mława pozyskało na zieleń wokół pięciu szkół podstawowych oraz przedszkola przy Hożej. To będzie coś nowego i wyjątkowego. Dzieci będą mogły odpoczywać m.in. w deszczowych ogrodach.

Co to takiego? To ogrody tak zlokalizowane i zorganizowane, żeby zbierały wodę deszczową i stopniowo oddawały ją do ekosystemu. Rosną w nich specjalnie wyselekcjonowane gatunki roślin, które pomagają w retencji. Przy mławskich placówkach będzie nie tylko ładniej, ale uczniowie będą też mieli świetny obiekt do obserwacji!

Powstaną 4 takie ogrody: dwa przy ZPO nr 2 i po jednym przy ZPO nr 1 i przy Szkole Podstawowej nr 6, przy tej ostatniej jest też zaplanowana mała architektura. Ponadto dzięki pozyskanym środkom przy SP nr 7 i przy przedszkolu na Hożej pojawią się nowe rośliny, a przy SP 3 powstanie zielony pasaż z rabatami! Ze względu na remont obiektów sportowych wokół szkoły, zieleń przy SP 2 będzie zorganizowana po zakończeniu inwestycji.

Ogrody przy szkołach to część dużego unijnego projektu, który będzie realizowany przez Miasto Mława pn. „Zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne dostosowujące teren Miasta Mława do zmian warunków pogodowych poprzez poprawę retencji i zarządzanie wodami opadowymi”. Projekt zakłada również m.in. zielone przystanki Mławskiej Komunikacji Miejskiej, zagospodarowanie terenów zielonych przy zbiornikach retencyjnych i budowę zielonej infrastruktury przy Alei św. Wojciecha i ul. Banku Miast.

Celami projektu są zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach miejskich, zwiększenie absorbcji wody w gruncie, spowolnienie odpływu oraz retencjonowanie wody opadowej wraz z systemami jej dystrybucji podczas suszy. Wartość całego projektu to 30 mln zł. Miasto pozyskało z tego 25 mln zł w ramach naboru do Działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB