Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Bezrobocie? W tym roku będzie lepiej niż w 2023 roku?

2024-03-30 19:00:00 (ost. akt: 2024-03-28 23:34:31)
praca

praca

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Bezrobocie utrzyma się w 2024 roku na poziomach zbliżonych do ubiegłorocznych - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS. Ekonomiści PIE wskazali, że od II kwartału bezrobocie ponownie spadnie.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że stopa bezrobocia w lutym 2024 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 845,3 tys. wobec 837,1 tys. osób miesiąc wcześniej.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili uwagę, że stopa bezrobocia w Polsce pozostaje niska na tle regionu – jest drugą najniższą w UE, po Malcie. Jak podali, w lutym pracodawcy zgłosili w urzędach pracy 96,8 tys. nowych ofert pracy – to wzrost o 3,0 proc. r/r. Ocenili, że liczba nowych ofert w urzędach pracy utrzymuje się od 1,5 roku na zbliżonym poziomie, pomijając wahania związane z pracami sezonowymi.

"Spodziewamy się, że stopa bezrobocia w 2024 r. utrzyma się na poziomach zbliżonych do 2023 r." - prognozują eksperci. Zauważyli, że zapotrzebowanie na nowych pracowników pozostaje niskie. Wskazali, że wyższy poziom bezrobocia niż w poprzednich miesiącach ma charakter sezonowy. "W zimie firmy z branży budownictwa, turystyki, czy rolnictwa ograniczają aktywność. W konsekwencji spada popyt na pracowników sezonowych" - wyjaśnili ekonomiści. Dodali, że najniższe zapotrzebowanie zwykle występuje w lutym – od II kwartału bezrobocie ponownie spadnie.

"Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników również pozostaje słabe" - stwierdzili. Powołali się przy tym na raport firm Grant Thornton i Element, który wskazuje, że w lutym pracodawcy umieścili na serwisach rekrutacyjnych o 21,5 proc. mniej ofert pracy niż rok wcześniej. Badania koniunktury sugerują stopniowe odbicie popytu na pracę – skala jest jednak zróżnicowana między branżami - podali.

Według PIE stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała w lutym na poziomie 5,4 proc. "Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 845,3 tys. osób – to o 19,5 tys. mniej niż rok temu. Liczba osób długotrwale bezrobotnych wciąż spada. W lutym było ich o 6,3 proc. mniej niż przed rokiem" - wynika z opinii PIE.

"GUS wskazuje, że największe szanse na wzrost zatrudnienia przewidują firmy z branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz transportowej. Najsłabsza sytuacja widoczna jest w przetwórstwie" - poinformowali eksperci PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)

Anna Bytniewska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB