Poniedziałek, 20 maja 2024. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Motocyklem bez uprawnień. Policja ostrzega przed surowymi konsekwencjami i zapowiada wzmożone kontrole

2024-03-28 13:20:28 (ost. akt: 2024-03-28 13:24:11)

Autor zdjęcia: KPP w Mławie

Podziel się:

Sezon motocyklowy w tym roku rozpoczął się zdecydowanie wcześniej, niż zwykle. Pogoda w czasie świat także ma sprzyjać motocyklistom. Kierowcy, którzy czekają na możliwość wyprowadzenia swoich jednośladów z garażu, muszą pamiętać o posiadaniu odpowiednich uprawnień, obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu oraz aktualnych badaniach technicznych. W przeciwnym razie kontrola drogowa zakończy się poważnymi konsekwencjami.

Przekonał się o tym ostatnio 42-letni mieszkaniec pow. mławskiego. Został zatrzymany przez patrol grupy SPEED na trenie gminy Strzegowo. Kierował hondą CBR, nie mając odpowiednich uprawnień. Posiadał jedynie prawo jazdy kat. B. Jak się okazało, jego motocykl nie był poddany badaniom technicznym od ponad dwóch lat. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy kat. B oraz dowód rejestracyjny hondy. Motocykl został usunięty z drogi na koszt właściciela. Sprawa zostanie skierowana z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego w Mławie.

To piąty taki przypadek, w tym roku, na drogach pow. mławskiego. W przypadku braku uprawnień do kierowania motocyklem, policjanci sporządzą wniosek o ukaranie do sądu. Sąd natomiast obligatoryjnie orzeknie wobec kierującego zakaz prowadzenia pojazdów i wysoką grzywnę. Jeżeli pomimo sądowego zakazu osoba ponownie wsiądzie na motocykl, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Jazda bez uprawnień, to nie jedyne przewinienia kierujących motocyklami, zatrzymanych przez patrole ruchu drogowego. Ujawnione w ostatnim czasie wykroczenia dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego wyprzedzania. Policja przypomina, każdego kierującego obowiązuje stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i ograniczeń prędkości.

Policja przypomina o odpowiednich uprawnieniach i wyposażeniu motocyklisty
Większość kierowców posiada uprawnienia kategorii B. Może zatem poruszać się samochodami osobowymi o maksymalnej masie 3,5 t. Jeśli kierowca ma prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat, może jeździć skuterem. Taki jednoślad nie może jednak przekraczać mocy 11 kW, masy silnika 125 cm³, a stosunek jego mocy do masy własnej nie może być większy niż 0,1 kW/kg.

Aby móc jeździć dowolnym motocyklem, w tym np. ścigaczem, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii A. Wiek, jaki musi ukończyć kandydat na kierowcę, zależy od tego, czy wcześniej zdobył on już inne uprawnienia do prowadzenia jednośladu. Osoby z prawem jazdy A2 mogą przystąpić do kursu kategorii A, gdy mają 20 lat. Jeśli nie mają takich uprawnień, musza poczekać do ukończenia 24. roku życia.

Kask OBOWIĄZKOWO - zgodnie z polskim prawem, jazda motocyklem bez kasku jest surowo zabroniona. Kierowcy i pasażerowie motocykli muszą nosić kaski ochronne, które spełniają określone normy bezpieczeństwa. Naruszenie tego przepisu grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz 5 punktami karnymi.

Pamiętajmy – nikt nie jest na drodze sam. Wsiadając za kierownicę samochodu lub motocykla odpowiadamy za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci grupy SPEED zapowiadają wzmożone kontrole kierujących motocyklami.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB