Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Pięć samorządów chce zbudować kąpielisko nad zalewem „Ruda”

2024-03-22 09:23:56 (ost. akt: 2024-03-22 09:38:16)
jesień

jesień

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Przy zbiorniku wodnym „Ruda” ma powstać kąpielisko. List intencyjny w tej sprawie podpisało w czwartek pięć okolicznych samorządów: miasto Mława i tamtejszy powiat oraz gmina Lipowiec Kościelny z woj. mazowieckiego, a także powiat działdowski i gmina Iłowo-Osada z woj. warmińsko-mazurskiego.

„Wierzymy, że współpraca między gminami Lipowiec Kościelny i Iłowo-Osada, miastem Mława oraz starostwami powiatowymi w Działdowie i Mławie pozwoli na skuteczne planowanie oraz realizację tego przedsięwzięcia” - podkreślono w liście intencyjnym w sprawie budowy kąpieliska nad zbiornikiem wodnym „Ruda”. Dokument podpisano w czwartek w Miejskim Domu Kultury w Mławie.

„Podpisany dziś list intencyjny jest potwierdzeniem, że pięć samorządów chce wspólnie pracować nad tym, aby nad zalewem +Ruda+ stworzyć miejsce do rekreacji dla mieszkańców okolicznych gmin i powiatów, a także Mławy” - powiedziała PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

Jak zaznaczyła, zalew „Ruda” położony jest blisko Mławy, jednak bezpośrednio nie sąsiaduje z miastem. Zwróciła przy tym uwagę, że mławianie w latach 70. XX wieku uczestniczyli w budowie tego zbiornika wodnego i stąd wielu z nich, z pokolenia na pokolenie, czuje się mocno związanych z tych miejscem. „Trzeba też pamiętać, że to największy akwen w okolicy, przepięknie położony i z tego powodu często odwiedzany przez mieszkańców sąsiadujących z nim gmin, powiatów, ale też Mławy” - podkreśliła.

„To, czego tam brakuje, to właśnie kąpielisko wraz z infrastrukturą do rekreacji i wypoczynku. Stąd właśnie list intencyjny, który jest pierwszym krokiem do tego, aby rozpocząć jakiekolwiek działania zmierzające do realizacji inwestycji” - dodała Grzywacz.

Rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta wyjaśniła, iż w ramach projektu budowy kąpieliska samorządy zamierzają ubiegać się o wsparcie ze środków zewnętrznych, w tym z KPO. Jak dodała, wstępne na razie plany, oprócz utworzenia przy akwenie strzeżonej plaży, zakładają też budowę boisk i ścieżek rowerowych, a w przyszłości być może także niewielkiej przystani żeglarskiej.

„Plan jest taki, żeby pierwszy etap przedsięwzięcia ruszył jeszcze w tym roku” - przyznała Grzywacz.

Zbiornik wodny „Ruda” o powierzchni 57,75 ha, który spełnia funkcje retencyjne, powstał w 1976 r. Położony jest na terenie podległym czterem samorządom, które są sygnatariuszami listu intencyjnego: gminy Lipowiec Kościelny w powiecie mławskim i gminy Iłowo-Osada w powiecie działdowskim. Pojemność zbiornika przy maksymalnej wysokości piętrzenia wody wynosi 761 tys. m sześc.

Z początkiem tego roku Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” zakończyło modernizację tego akwenu, który został m.in. odmulony; zrealizowano też roboty budowlane, poprawiające stan zapory i ostrogi oraz wykonano przepławkę dla ryb i innych zwierząt migrujących. Powstała też nowa oświetlona droga, ścieżki spacerowe wraz z ławeczkami do odpoczynku. Inwestycja trwała dwa lata i kosztowała 14,5 mln zł.

Gdy zbiornik wodny „Ruda” powstawał, celem inwestycji - jak przypominają „Wody Polskie” - było zwiększenie retencji wodnej oraz bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory, a także zapobieganie suszy na terenach przyległych. Po zakończeniu modernizacji spółka podkreśliła, że akwen będzie pełnił nie tylko funkcje przeciwsuszowe i przeciwpowodziowe, „jego przebudowa zwiększy atrakcyjność regionu, pozwoli na rozwój agroturystyki, a także wędkarstwa”.

(PAP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB