Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Bankowcy dla cyberedukacji: uważaj na super okazje w internecie!

2024-03-21 13:58:51 (ost. akt: 2024-03-21 14:01:57)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków we współpracy z Policją. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi.

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.

Najprostszą metodą cyberoszustów jest podszywanie się pod człowieka i kradzież Twoich danych. W przeciwieństwie do innych typów oszustw internetowych gdzie wykorzystywane są błędy i luki w konfiguracji i oprogramowaniu, celem phishingu nie jest urządzenie, ale człowiek i posiadane przez niego dane.

„Moja znajoma łowi okazje w Internecie – a to buciki, a to pasek albo torebka. Raz w tym łowieniu tak się zatraciła, że sama dałaby się złowić. To była naprawdę super okazja – krótki mail z opisem i fotką torebki-marzenie. Wystarczyło kliknąć „kupuję” i podać dane w bankowości elektronicznej. I kiedy torebka była już naprawdę blisko, moja znajoma uświadomiła sobie, że żaden bank ani żadna instytucja nie prosi o podanie hasła i loginów w wiadomości email. Tak robią tylko przestępcy” – opowiada Daria Widawska w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji – Uważaj na super okazje w Internecie!

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz Policja apelują:
Bądź ostrożny, chroń swoje hasła i kody dostępu – nigdy nikomu ich nie ujawniaj!
Zachowaj czujność i zwróć szczególną uwagę na korespondencję poza portalem sprzedażowym – oszuści kontaktują się przede wszystkim przez zewnętrzne komunikatory.
Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.

Źródło: Policja

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB