Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025. Powiat Mławski otrzymał dotację od Wojewody

2024-01-20 14:00:00 (ost. akt: 2024-01-19 22:02:36)

Autor zdjęcia: Powiat Mławski

Podziel się:

Powiat Mławski w 2023 r. otrzymał od Wojewody Mazowieckiego dotację celową w wysokości 28 000,00 zł z przeznaczeniem na realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” w trzech szkołach.

Połowa z tej kwoty została przeznaczona na zakup książek będących nowościami wydawniczymi niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku oraz lektur szkolnych. Łącznie zakupiono 768 książek. Za pozostałą kwotę zakupiono nowe elementy wyposażenia bibliotek takie jak regały biblioteczne, szafę zamykaną oraz sprzęt komputerowy do wykorzystania przez nauczyciela (zestaw komputerowy, drukarki oraz bezprzewodowy czytnik kodów).

Wsparcie otrzymało Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie, III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

Program zakładał wniesienie minimum 20% wkładu własnego organu prowadzącego, co stanowi kwotę 7 000,00 zł.

Szkoły podjęły także współpracę z biblioteką publiczną i biblioteką pedagogiczną oraz realizowały wiele działań z zakresu promocji czytelnictwa. W 2023 roku uczniowie szkół objętych wsparciem uczestniczyli między innymi w Narodowym Czytaniu, Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”, Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Młodzież uczestniczyła także w spotkaniu z pisarką Panią Joanną Wtulich i poetką Panią Wiesławą Palewską.
https://m.wm.pl/2024/01/orig/14544-1095908.jpg
Książki do bibliotek szkolnych zakupiono zgodnie z przedłożonymi przez uczniów listami. W ramach programu uczniowie dokonali wyboru książek, mogli decydować, jakie książki znajdą się w bibliotece. Dzięki dokonanym zakupom z NPRCz biblioteki wzbogaciły się o książki, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. Wzbogacony został również kanon lektur szkolnych o nowe książki, które dopiero weszły do spisu lektur. Zakupiono również stabilne regały biblioteczne, dzięki czemu bezpiecznie korzysta się ze zbiorów biblioteki szkolnej. Dzięki dokonanym zakupom pomieszczenia biblioteki wyglądają bardzo estetycznie, a komputeryzacja zbiorów usprawnia pracę bibliotekarza.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki.

W 2022 roku w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa udział wzięły 3 szkoły. Dotacja od Wojewody Mazowieckiego wyniosła wówczas 27 000,00 zł.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB