W Radomiu przy zalewie na os. Borki odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowane zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych. Była to zarazem inauguracja ogólnopolskiej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu poruszali kwestie właściwego zachowania się na drodze, ostrożności w miejscach publicznych, a zwłaszcza na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Można też było zobaczyć pokaz pomocy osobie, pod którą załamał się lód zrealizowany przez Środowiskowo-Lekarskie WOPR.
Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblasków warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy, ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.
Arkadiusz Gradowski z Środowiskowo-Lekarskiego WOPR przypomniał, jak ważna jest świadomość w zakresie bezpieczeństwa w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych, ale także przypomniał o zasadach bezpieczeństwa na stokach.
W ramach inauguracji kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" rozdano obecnym na miejscu dzieciom gadżety poprawiające bezpieczeństwo. Policjanci zaprosili również dzieci do KWP zs. w Radomiu na „Spotkania z Komisarzem Zebrą”.
Pamiętajmy:
- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać należy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych;
- nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
- nie dołączać sanek do jadącego samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku, należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu, lub pod opiekę zaufanej osoby.
Zadbajmy wspólnie, by wypoczynek naszych dzieci był radosny i bezpieczny i pamiętajmy, że zawsze czy to podczas podróży, czy też podczas wypoczynku w sytuacjach, gdy jest to potrzebne zawsze, można się zwrócić o pomoc do policjantów.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez