Czy był najstarszym kościołem, powstałym jeszcze przed nadaniem Mławie praw miejskich, tego prawdopodobnie nie uda się już ustalić. Najnowsze badania archeologiczne prowadzone za wschodnią ścianą obecnego kościoła, na zlecenie Stacji Naukowej im. Stanisława Herbsta w Mławie przez Andrzeja Grzymkowskiego i Macieja Czarneckiego w 2016 roku, pokazały fragmenty ceramiki pochodzącej z XII i XIII wieku. Świadczy to o tym, że obecne wzgórze cmentarne było już w tym czasie użytkowane. Tylko czy istniał tu kościół czy niewielki gródek strażniczy zwany „stołpem”, który został zniszczony podczas jednego z najazdów sąsiednich Prusów bądź Jaćwingów, tego też się nie dowiemy. Za istnieniem już w XII/XIII kościółka przemawia jego wezwanie. Być może był kościołem dla wiernych zamieszkałych w osadzie targowej oraz handlarzy przybywających tu okresowo na targi i jarmarki.

Najstarsze wiadomości o kościele ufundowanym przez Zagórnych pochodzą z opisów wizytacyjnych, przeprowadzonych w końcu XVI wieku. Budynek miał zwężone prezbiterium z belką tęczową i postaciami ukrzyżowania. Ołtarz oddzielony został balaskami, czyli niewysoką przegrodę, oddzielająca ołtarz główny od prezbiterium. Służyły one również jako klęcznik dla wiernych podczas przyjmowania komunii. Pozioma belka tęczowa spinała łuk tęczowy, na której umieszczony został Jezus Ukrzyżowany, obok dwaj skazańcy oraz postacie stojące pod krzyżem.
W ołtarzu głównym umieszczona była rzeźba św. Wawrzyńca, a dwa inne ołtarze umieszczone naprzeciw siebie, przedstawiały postacie św. Anny z rzeźbą patronki oraz św. Jakuba Apostoła, również z rzeźbą patrona. Przy kościele od strony południowej znajdowała się niewielka zakrystia z osobnym wejściem. W czasie wizytacji przeprowadzonej w 1609 roku zanotowano, że przy kościele św. Wawrzyńca nie było księdza, ani szat i naczyń oraz ksiąg liturgicznych. Dodano również, że panowie Zagórni starali się sprowadzić księdza do odprawiania mszy fundacyjnej, na uroczystość dedykacji kościoła, św. Marcina i inne odpusty, podczas których były procesje z Najświętszym Sakramentem. Wszystkie potrzebne przedmioty przynoszone były z kościoła parafialnego.

W okresie okupacji w II wojnie światowej Niemcy zamienili kościół na magazyn w którym przechowywano meble dla ich przesiedleńców z Litwy i Łotwy. Stan taki trwał do 1943 roku. Po wojnie staraniem ks. Smolińskiego kościół odnowiono kładąc nowe polichromie i wykonując nowy ołtarz. Prace renowacyjne kontynuowali kolejni proboszczowie: ks. Stanisław Kutniewski i ks. Sławomir Malinowski. W ostatnich latach generalny remont kościoła przeprowadził ks. Ryszard Kamiński. Na głównej ścianie obok ołtarza umieszczone zostały dwa wielkie obrazy, wiszące dotychczas po bokach: świętego Wawrzyńca i świętego Wojciecha. Ponadto kościół został na zewnątrz oświetlony, co dodało mu tajemniczości i malowniczości, głównie w jesienne i zimowe wieczory.

Na wschodniej ścianie kościoła, obok wejścia do krypty grobowej umieszczone zostało w 2020 roku epitafium poświęcone ks. Wawrzyńcowi Stanisławowi Beniukowi, który został pochowany w podziemiach kościoła. Ponieważ jest to kapłan zasłużony nie tylko dla Mławy, ale i Kościoła, warto przedstawić jego sylwetkę.
Wawrzyniec Stanisław Benik urodził się 28 sierpnia 1674 roku w Reszlu na Warmii. W 1696 roku wstąpił do seminarium księży św. Wincentego a Paulo w Warszawie. Dwa lata później złożył śluby zakonne. Młody Wawrzyniec wstąpił do stowarzyszenia życia apostolskiego założonego w kwietniu 1625 roku w Paryżu, przez św. Wincentego a Paulo, którego celem była ewangelizacja ubogich mieszkających w małych miasteczkach i wioskach.
Dalsze studia teologiczne kontynuował w seminarium św. Krzyża w Warszawie. W 1700 roku, jeszcze przed ukończeniem studiów został wysłany przez władze zakonne do Krakowa, gdzie nauczał w seminarium zamkowym na Wawelu. Tam trzy lata później otrzymał świecenia kapłańskie. Następnie powrócił do Warszawy, gdzie jako duszpasterz kościoła św. Krzyża, udawał się na misje w różnych diecezjach.

Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik zmarł w Mławie 23 kwietnia 1920 roku i został pochowany w krypcie kościoła św. Wawrzyńca. Z okazji opublikowania nabożeństwa „Gorzkich żali” w kościele parafialnym ufundowana została tablica poświęcona księdzu Benikowi. W 300 -setną rocznicę śmierci, 20 kwietnia 2020 roku, umieszczone zostało epitafium księdza Wawrzyńca Benika na ścianie kościoła św. Wawrzyńca.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez