Piątek, 24 maja 2024. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Słowo w walce o wolność w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej

2023-12-16 09:00:00 (ost. akt: 2023-12-15 08:22:27)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie jest już dostępna dla zwiedzających nowa wystawa czasowa – ekspozycja „Słowo w walce o wolność” otwarta w związku z przypadającą 13 grudnia rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wernisaż spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony mławian.

Wystawę otworzył i poprosił o zabranie głosu zaproszonych gości Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Robert Zaborowski.
– Cieszymy się wszyscy, że taka wystawa, którą zorganizował pan dyrektor z pracownikami Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, zagościła w Mławie i cieszy się tak dużym zainteresowaniem – zwrócił się do zebranych Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. – Wspominamy bardzo trudny czas dla Polski, dla naszej ojczyzny, dla narodu polskiego. Bardzo trudny, bolesny i niebezpieczny. Wiemy, że czas stanu wojennego i PRL-u to bardzo wiele ofiar. O tym należy mówić i wspominać – podkreślał, przywołując cierpienia mieszkańców Polski, w tym Mławy i okolic. Jak zaznaczał, odzyskanie wolności nie było aktem jednorazowym, lecz procesem, który zaowocował wielkim sukcesem 4 czerwca 1989 roku, kiedy to Polacy mogli pójść do wolnych wyborów. – Konsekwencja budowy Polski demokratycznej to zasługa kilku pokoleń. Wiemy jako Polacy, że to jest ogromna wartość: wolność, niepodległość, demokracja – podkreślał burmistrz, dziękując dyrektorowi i pracownikom muzeum za zorganizowanie wystawy oraz wszystkim tym, którzy poświęcali się w walce o niepodległość Polski.
https://m.wm.pl/2023/12/orig/dsc03892-1082534.jpg
Prezentowana w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wystawa została przygotowana i po raz pierwszy zaprezentowana w grudniu 2021 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. Jej pomysłodawcą i głównym realizatorem był dyrektor tej placówki Lech Zduńczyk, przed stanem wojennym członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, a po jego wprowadzeniu działacz podziemnych struktur i kolporter wydawnictw drugiego obiegu. Ciekawą częścią ekspozycji są rysunki satyryczne Romualda Sławińskiego, w okresie stanu wojennego studenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Rysunki były rozlepiane na murach w formie plakatów lub wydawane jako papierowe broszury. Materiały zebrane przez L. Zduńczyka zostały uzupełnione przez książki, gazety, ulotki, znaczki i fotografie ze zbiorów kolporterów wydawnictw drugiego obiegu i działaczy podziemia – Marka Głowackiego i Andrzeja Dusińskiego. Na wystawie znalazły się także inne interesujące eksponaty, jak np. elementy umundurowania MO i dawna maszyna do pisania.
https://m.wm.pl/2023/12/orig/dsc03915-1082539.jpg
Organizatorem ekspozycji „Słowo w walce o wolność” jest Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, a współorganizatorami – Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie. Wystawę można oglądać do 13 lutego 2024 r.

KN, MZZ
https://m.wm.pl/2023/12/orig/dsc03899-1082535.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB