2022-08-08 12:00:00 (ost. akt: 2022-08-08 12:26:56)
Wojciech Chocholski mistrz Mławy 2012 i Angelika Sobiecka mistrz Mławy 2011

Autor zdjęcia: Zbiory W.Chocholskiego

Dziś czwarta część historii tenisa ziemnego w Mławie. Naszym Czytelnikom opowiada ją Janusz Grochowski, skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

Na początku XXI wieku na mławskich kortach pojawiła się kolejna grupa młodych tenisistów, dla których znamienne było to, że postanowili doskonalić swoje sportowe umiejętności w dyscyplinie, jaka odegrała i odgrywa istotną rolę w sportowym życiu ich rodziców.

Sukcesy Angeliki Sobieckiej

W 2001 roku do szkółki prowadzonej przez Janusza Dębskiego trafiła Angelika Sobiecka. Jej pierwszy poważniejszy sprawdzian miał miejsce w grudniu 2005 roku, kiedy to wystąpiła w organizowanym na kortach warszawskiej „Mery” Turnieju Mikołajkowym.

Debiut wypadł bardzo okazale, wygrała rywalizację w grze pojedynczej. W parze z Aleksandrą Durzyńską zwyciężyła także w deblu.
Kolejny, godny odnotowania sukces, to wywalczenie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski w Sopocie w roku w roku 2006.

Od 2008 roku Angelika Sobiecka reprezentowała Klub Sportowy „Warszawianka”. Na Mistrzostwach Polski Młodziczek ponownie na kortach w Sopocie, grając w parze z Anną Żurawską, stanęła na trzecim stopniu podium po zakończeniu gier deblowych. Wystąpiła także na Międzynarodowym Turnieju w Wainblingen, gdzie wraz z Włoszką Ouaitrone zajęła trzecie miejsce w deblu.

W następnym sezonie na Halowych Mistrzostwach Polski Kadetek, rozgrywanych w Pabianicach, zajęła trzecie miejsce, tym razem w singlu. Dwa lata później mogła pochwalić się tytułem wicemistrzyni kraju wśród zawodniczek do 21 lat.
Z powodzeniem rywalizowała z czołówką rodzimych tenisistów.

W 2009 roku w rozgrywkach z udziałem zawodników, którzy w cyklu turniejów Grand Prix Mławy zgromadzili największą ilość punktów, zajęła drugie miejsce, ulegając w decydującej rozgrywce Pawłowi Jóźwiakowi. Skuteczny rewanż miał miejsce w finałowym pojedynku kończącym te zawody w następnym sezonie.

Rok później stanęła na najwyższym stopniu podium zdobywając tytuł mistrza Mławy, gdzie jej rywalem w meczu decydującym o tytule był także wspomniany wcześniej Paweł Jóźwiak.

Na turnieju klasyfikacyjnym seniorek rozgrywanym w dniach 6-8 lipca 2012 roku w Zabrzu wywalczyła pierwsze miejsce. Rok później wyjechała do USA, rozpoczynając studia na Fresmo Pacific University w Kalifornii, gdzie kontynuowała swoją przygodę ze sportem.

Po pierwszym roku zmagań na korcie znalazła się w gronie 14 najlepszych par deblowych, uczestniczących we współzawodnictwie akademickim na terenie całych Stanów. Po roku przeniosła się do Nowego Jorku, a drużyna w której występowała w roku 2015 została sklasyfikowana na trzecim miejscu w regionie i dwudziestym pierwszym w Stanach Zjednoczonych.

Tenis to było ich życie

Wojciech Chocholski w rozmowie z dziennikarzem „Tygodnika Ciechanowskiego” zaznaczył: "Obie dorastały i rozwijały się sportowo na moich oczach. Starsza z nich, Agata, nawet grywała ze mną jeszcze na miejskim stadionie. Poświęciły się karierze zawodniczej.

Trenowały z zawodowymi trenerami, były notowane na listach PZT. Tenis to było ich życie. Na początku jakoś sobie radziłem, ale gdy doszła do najwyższej życiowej formy, nie miałem z nią żadnych szans. Z Andżeliką szło znacznie lepiej.

W ogóle w tenisie jest tak, że pewni przeciwnicy, ich styl gry odpowiada nam bardziej, innych mniej. Agata grała na pewno silniejszy, szybszy tenis od Andżeliki. Taki bardziej, że tak powiem, zbliżony do męskiego. Obie niewątpliwie doszły do wyjątkowego wysokiego poziomu. Mława może być dumna, że wychowała takie sportsmenki".

Cezary Sobiecki, tata Angeliki, od wielu lat uczestniczy w zawodach organizowanych na mławskich kortach, wiele pojedynków kończąc zwycięsko.

"Syn ograł ojca"

Na początku obecnego stulecia przygodę z tenisem rozpoczął Paweł Jóźwiak, doskonaląc swoje sportowe umiejętności pod okiem swojego taty – Marka Jóźwiaka.

W wieku jedenastu lat wygrał zawody zorganizowane dla dzieci w Mławskiej Hali Sportowej. Pierwszy znaczący sukces w gronie seniorów wywalczył w roku 2008 podczas Mistrzostw Mławy.

W meczu półfinałowym, po zaciętym spotkaniu (6:4,3:6,6:3), pokonał Cezarego Wtulicha. W meczu o pierwsze miejsce jego rywalem był Marek Jóźwiak. Komentując wydarzenia, jakie miały miejsce na korcie lokalna prasa podkreślała, że „w rodzinnym finale syn ograł ojca”.

W kolejnym sezonie w parze z Angeliką Sobiecką zdobył mistrzowski tytuł w grze deblowej, a na zakończenie sezonu był najlepszy w zawodach, finalizujących rywalizację w ramach mławskiej Piramidy.

W meczu półfinałowym 2:1 zwyciężył Wojciecha Chocholskiego, natomiast w walce o końcowy sukces pokonał swoją deblową partnerkę – Angelikę Sobiecką. Kontynuując dobrą passę w roku 2010, po wygranej z Wojciechem Chocholskim, ponownie stał się posiadaczem tak cennego dla każdego sportowca wyróżnienia, jakim jest niewątpliwie w lokalnej rywalizacji tytuł mistrza swojego miasta.

Na drugim miejscu kończył udział w turnieju podsumowujący zmagania w ramach kolejnej edycji Piramidy, aby w roku 2011 pokonać w decydującej batalii Wojciecha Chocholskiego 6:7,7:5,6:0.

Po latach przerwy, w roku 2018, w finale mławskiego czempionatu 2:1 zwyciężył Daniela Kaczerskiego. W parze z Piotrem Jóźwiakiem zajął pierwsze miejsce w turnieju deblistów.