Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Czujniki będą monitorować jakość powietrza

2020-05-18 15:27:56 (ost. akt: 2020-05-18 15:31:58)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Już wkrótce jakość powietrza w Mławie będzie można sprawdzać indywidualnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonach. Burmistrz miasta zlecił zakup trzech sensorów jakości powietrza. Zostały właśnie zamontowane na budynkach Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Wybór miejsc, w których zainstalowano czujniki, nie jest przypadkowy. Właśnie w tych rejonach Mławy – okolicach ulic Hożej, Granicznej i Mikołaja Kopernika – znajdują się duże zagęszczenia domków jednorodzinnych.

Ich mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali problem z odczuwalnym zanieczyszczeniem powietrza dymem z przydomowych kotłowni.

— Dzięki czujnikom będziemy mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mławie i interweniować w przypadku przekroczenia norm stężenia szkodliwych pyłów — zapowiada burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

Sensor jakości powietrza Airly mierzy koncentrację pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10 oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza. Pomiar pyłu zawieszonego opiera się na analizie światła rozproszonego (rozpraszanie Mie) na cząstkach pyłu obecnych w torze pomiarowym.

Wykorzystanie metody laserowej pozwala na analizę pojedynczych cząstek pyłu. Dane pomiarowe o jakości powietrza oraz parametrach pogodowych są uśredniane i wysyłane w regularnych interwałach na stronę airly.eu/map.

Obecnie czujniki są testowane. Już na początku czerwca mieszkańcy Mławy otrzymają także możliwość odczytywania ich w bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe (szczegóły i linki do pobrania na stronie airly.eu/pl).

Koszt zakupu czujników wyniósł 5 498,10 zł. Za ich użytkowanie miasto będzie płaciło miesięczny abonament w wysokości 221,40 zł.

To kolejne działanie burmistrza Mławy mające na celu ograniczenie w naszym mieście niskiej emisji.

Przypomnijmy, że od 2017 r. jest realizowany program wymiany pieców opalanych węglem na nowoczesne, ekologiczne źródła ogrzewania. Skorzystało z niego już około 300 osób.

Burmistrz stara się także zachęcać administratorów i właścicieli domów wielorodzinnych do korzystania z ciepła systemowego.

Niedawno z możliwości podłączenia budynku skorzystało Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dzięki temu z centrum miasta (ul. Smolarnia 6) pozbyliśmy się 28 pieców węglowych, które zanieczyszczały powietrze w Mławie.
KN, GM, MG


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB