Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

środa, 2 kwietnia 2025. Imieniny Franciszka, Malwiny, Władysława

Uwaga, kolejne przypadki oszustw na „dopłatę do przesyłki” i „fakturę”

2020-01-08 13:17:08 (ost. akt: 2020-01-10 12:40:05)

Podziel się:

Mławska policja otrzymuje kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw na „dopłatę do paczki”. Jedna z oszukanych osób straciła z konta kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści podszywają się pod znane firmy przewozowe. Cyberprzestępcy korzystają także z metody na fałszywe faktury. W Mławie odnotowano kilka takich przypadków.

Wysyłane przez oszustów smsy zawierają informację o konieczności dopłaty do przesyłki niewielkich kwot w wysokości około 1 zł. Sms w treści zawiera link do zrealizowania wpłaty. Po autoryzacji przelewu suma zostaje zmieniona i z konta zostaje pobrana kwota w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeden z mieszkańców Mławy w ten sposób stracił z konta osobistego prawie 3 tysiące złotych, drugi oszukany z konta firmy stracił 19 tysięcy złotych. Postępowania prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Kolejną metodą cyberoszustów są fałszywe faktury. Cyberprzestępcy włamują się na konta mailowe osób prywatnych i firm, mają podgląd na prowadzoną korespondencję dotyczącą płatności. Podszywając się pod firmę usługową, zmieniają cyfry w numerze rachunku bankowego, na który ma być zrealizowany przelew. Oszukana osoba jest przekonana, że opłaca oryginalną fakturę, tymczasem pieniądze trafiają na konto przestępcy. Mławski referat do walki z przestępczością gospodarczą otrzymał już kilka zawiadomień od osób oszukanych metodą „na fakturę”.

Policja radzi – aby ustrzec się przed działaniem oszustów nigdy nie korzystaj z gotowych linków do wpłat, wysyłanych w wiadomościach sms oraz e-mailach. Jeśli otrzymasz taką wiadomość skontaktuj się z prawdziwą firmą. Przy wpłatach, korzystaj z danych firmy, które zostały przez Ciebie potwierdzone. Jeśli kopiujesz numer rachunku do wpłaty sprawdź cyfra po cyfrze, czy cały numer jest prawidłowy.
IP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB