Niedziela, 7 czerwca 2020. Imieniny Ariadny, Jarosława, Roberta

Taki był rok 2019, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń cz. 2

2020-01-05 19:00:00 (ost. akt: 2020-01-04 11:51:50)
Taki był rok 2019

Taki był rok 2019

Podziel się:

Za nami rok 2019. Jak go ocenić? Czy był dobry, czy też zły... Przyniósł nam sukcesy, czy też porażki... Kogo w nim pożegnaliśmy, a kogo powitaliśmy... Oto przegląd wydarzeń roku 2019. Nie zabrakło wzruszeń, dramatów i tragedii. Pisaliśmy również o odkryciach, historii, pomocy, inwestycjach i o naszym codziennym życiu.

LIPIEC - Supernowoczesna oczyszczalnia ścieków już otwarta||
We wtorek, 2 lipca nastąpiło oficjalne otwarcie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Mławie. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, jakim jest partnerstwo publiczno - prywatne. Instalacja oczyszczalni oparta jest na dobranej przez SUEZ technologii dla średniego przepływu ścieków 5 200 m3/dobę oraz równoważnego zanieczyszczenia generowanego przez około 40 000 mieszkańców. Nowy obiekt jest wykonany w najnowszych dostępnych technologiach, wyposażony w dwa niezależne ciągi technologiczne wyposażone oraz system dezodoryzacji.Całkowity koszt inwestycji wyniósł 47 mln złotych netto i został poniesiony przez SUEZ przy wsparciu pożyczki otrzymanej przez firmę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

SIERPIEŃ - Niebezpieczne odpady w Lipowcu||
Niebezpieczne odpady i środki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla ludzi, były składowane niemal w centrum Lipowca. Beczki z nieznaną substancją znaleźli inspektorzy WIOŚ w Warszawie i policjanci z referatu PGiK KPP w Mławie. Opady były magazynowane w sposób, który może powodować zagrożenie dla środowiska. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie skierowali do Komendy Powiatowej Policji w Mławie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które dopuściły się tego procederu. Tego rodzaju nielegalne działania zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5.

WRZESIEŃ - Kolejny pożar wysypiska śmieci w powiecie||
W czwartek, 5 września po raz drugi doszło do pożaru składowiska śmieci w Miączynie Duzym w gm. Szreńsk. W dniach 6 i 16 sierpnia straż pożarna dwukrotnie walczyła z płonącymi śmieciami na wysypisku w Kosinach Bartosowych w gm. Wiśniewo. Czwartkowy pożar wybuchł ok. godz. 20:30. Na miejscu działał jeden zastęp z KP PSP w Mławie, cztery zastępy OSP z KSRG oraz jedna jednostka spoza niego. Poprzedni pożar na tym wysypisku miał miejsce 17 marca tego roku. Wówczas w akcji brało udział 6 jednostek straży pożarnej. Po dojechaniu na miejsce dowódca stwierdził, że pali się maszyna służąca do sortowania śmieci, która stoi w hali.

PAŹDZIERNIK - Pan Stanisław Bukowski walczy nie o swoje prawa, a zmiany w systemie||
Pan Stanisław Bukowski z Turowa (gm. Wieczfnia Kościelna) zgłosił się do naszej redakcji, aby poruszyć temat bezprawia oraz nierzetelności niektórych biegłych. Opowiedział nam swoją historię dotyczącą poboru do służby wojskowej i trudności, jakie w związku z tym napotkał na swojej drodze. Pan Stanisław miał problem z otrzymaniem renty inwalidy wojskowego. Trauma, którą przeżył nasz bohater, wraca do niego do dzisiaj. Jak twierdzi, nie walczy już o swoje prawa. Chce po prostu dołożyć swoją cegiełkę do zmian wymiaru sprawiedliwości, które ma nadzieję w końcu nastąpią.

LISTOPAD - W Mławie powstanie krematorium||
Już w 2020 r. w Mławie ruszy budowa krematorium, które będzie mieściło się przy ul. 18 stycznia. Aktualnie trwa dokonywanie wszystkich niezbędnych formalności. Obecnie w naszym kraju wykonuje się ponad 100 tys. kremacji rocznie. Spalanie zwłok przed pochówkiem staje się zatem coraz częstsze. Zmiany widoczne są również na terenie powiatu mławskiego. Obecnie odbywa się średnio około 5 kremacji w miesiącu. W związku z tym, Zakład Pogrzebowy „Nieznański” postanowił poszerzyć swoją działalność.

GRUDZIEŃ - Uśmiech i szczęście dzieci to najlepszy świąteczny prezent||
Zarząd Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława, kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, odwiedził rodzinę pani Kasi z Mławy. Mławscy rekonstruktorzy przekazali kobiecie i jej dzieciom przygotowane przez nich prezenty świąteczne. W ich ręce powędrowały słodycze, przybory szkolne, czapki, zimowe kurtki, spodnie, pluszaki, a nawet kolekcjonerskie czołgi przywiezione ze Słowacji. W paczce znalazły się także owoce, a przede wszystkim mandarynki, których smak i aromat jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Członkowie grupy GRHLC Mława pamiętali także o pani Kasi, która otrzymała pościel oraz torebkę. Rodzina była bardzo wdzięczna za okazane wsparcie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB