Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Seminarium i Zjazd Rodziny Wąsowskich

2019-08-25 10:00:00 (ost. akt: 2019-08-24 13:33:26)
Seminarium było częścią Zjazdu rodziny Wąsowskich

Seminarium było częścią Zjazdu rodziny Wąsowskich

Podziel się:

W środę 14 sierpnia w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbyło się z inicjatywy Dyrektor Barbary Zaborowskiej seminarium poświęcone emigracji mieszkańców Mazowsza Zawkrzeńskiego z przełomu XIX/XX wieku.

Seminarium było częścią Zjazdu rodziny Wąsowskich. Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie członków familii. Pomysłodawcą i organizatorem zjazdu był Marek Wąsowski, rodzinny genealog, który od wielu lat zajmuje się odtwarzaniem historii rodu. Historia tej rodziny sięga połowy XVI wieku, jej przodkowie wywodzą się z sąsiedniej gminy Wieczfnia Kościelna, a rodzinne gniazdo znajduje się w miejscowości Wąsosze. W procesie kształtowania się w XV-XVI wieku nazwisk szlacheckich, mieszkańców Wąsoszy zaczęto nazywać Wąsowskimi lub Wąsoskimi. W powiecie mławskim były dwie takie wsie: Wąsosze Wielkie oraz Wąsosze Chmielewko. Prawdopodobnie druga z tych wsi powstała później, jako zaplecze zbudowanego na rzece młynu, o istnieniu którego dowiadujemy się z ksiąg podatkowych księcia mazowieckiego
Janusza I.

Najstarszy dokument dotyczący tych wsi znajduje się w Archiwum Państwowym w Mławie i pochodzi z 1418 roku. Częścią losów tej rodziny, ale już w późniejszych czasach była też emigracja m.in. do Stanów Zjednoczonych (zarobkowa) czy też do Petersburga (polityczna).
Na seminarium został zaproszony Michał Nowakowski - mławski historyk i regionalista, który wygłosił referat na temat emigracji mieszkańców naszego regionu na przełomie XIX/XX wieku do Stanów Zjednoczonych i pobliskich Prus Wschodnich.

- Było to bardzo ciekawe i masowe zjawisko, w historiografii określane mianem emigracji zarobkowej. Dotyczy ono losów wielu polskich, w tym zawkrzeńskich rodzin, zarówno włościańskich jak i drobnoszlacheckich - podkreśla Michał Nowakowski. - Jako ciekawostkę podaje, że na przykład w 1908 roku z terenu całej Kongresówki wyemigrowało za przysłowiowym chlebem do USA procentowo najwięcej Polaków właśnie z powiatu mławskiego. Była to tzw. emigracja stała. Ponadto wielu mieszkańców naszych ziem dotyczyła także emigracja sezonowa do Prus Wschodnich, z racji biegnącej tutaj niedaleko granicy.
Historyk Michał Nowakowski od kilku lat zajmuje się badaniem tego zagadnienia. Jest on ponadto nauczycielem w mławskich szkołach, doradcą metodycznym i Radnym Miejskim V, VI, VII i VIII kadencji.
- Należy podkreślić, że emigracja w historii narodu polskiego wpisała się bardzo mocno w jego dzieje. Pod koniec XVIII wieku wielu Polaków zaczęło emigrować do państw Europy Zachodniej ale także za „wielką wodę” i co jest ciekawe także do Turcji czy Algierii. Było to po klęsce w wojnie polsko - rosyjskiej z 1792 roku, był to początek tak zwanej emigracji politycznej, kiedy Polacy opuszczali kraj w obawie przed represjami carskimi. Największa fala emigracji politycznej miała miejsce w I połowie XIX wieku, aż do upadku powstania styczniowego. Lata 30 to tak zwana Wielka Emigracja, która mogła dotyczyć nawet 20 tysięcy Polaków, bo w II połowie XIX wieku emigracja była głównie z pobudek ekonomicznych” - kontynuuje Nowakowski.

Podczas spotkania również Marek Wąsowski wygłosił wykład na temat swojej rodziny i jej historii. Następnie ponad 70 osobowa grupa (krewnych, kuzynów i powinowatych) zwiedzała wystawy stałe i czasową Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Warto nadmienić, że na zjazd członkowie tej rodziny przybyli dosłownie z różnych stron świata. Byli wśród nich potomkowie gałęzi rodzinnej z Petersburga, mówiący wyłącznie w języku rosyjskim, stąd też niezbędny był tłumacz. Zarówno wykłady Michała Nowakowskiego jak i Marka Wąsowskiego tłumaczyła Danuta Sokołowska - emerytowana nauczycielka języka rosyjskiego.


(IP,SW)


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PL #2781911 | 31.60.*.* 26 sie 2019 10:58

    Młyna, nie młynU.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz