środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

„Z wolności zabrany od swojej dziewczyny...” - kuratorskie oprowadzanie i warsztaty edukacyjne

2019-09-25 16:00:50 (ost. akt: 2019-09-25 13:30:14)

Podziel się:

Do 22 listopada w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie można oglądać unikatową, autorską wystawę, poświęconą żołnierzom poległym podczas obrony pozycji mławskiej 1-4 września 1939 r.

Wystawę otwiera wielkoformatowe zdjęcie, którego oryginał posiada muzeum, wykonane przed wybuchem II wojny światowej, na którym uwieczniono kąpiących się w rzece żołnierzy 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich ze Słonimia. Pułk wchodził w skład 20 Dywizji Piechoty walczącej w bitwie pod Mławą.

W sali wystaw czasowych na drewnianych stołach znajduje się 11 szklanych gablot, w których umieszczono między innymi listy od matek, ojców, żon, dziewczyn, zdjęcia, nieśmiertelniki, książeczki PKO, legitymacje, bilety przejazdu, papierośnice i notesy, należące do poległych (15 zidentyfikowanych). Zostały znalezione podczas ekshumacji w 1940 r., a do muzeum trafiły w 1970 r. Przeleżały w magazynie niemal pół wieku, ostatnio zostały poddane konserwacji i ujrzały światło dzienne.

Oprócz obiektów wystawę tworzą naklejone na ścianach opisy budowy umocnień na linii Mława, samej bitwy pod Mławą oraz ekshumacji i pochówku poległych żołnierzy. Na ścianie umieszczono także nazwiska ekshumowanych żołnierzy, pochowanych na cmentarzach w Mławie, Szydłowie i Sławogórze Starej.

Wystawa powstała, by przywrócić pamięć bohaterom poległym pod Mławą w pierwszych dniach września ‘39, w bitwie, która była jedną z pierwszych i najważniejszych bitew II wojny światowej.

W związku z ekspozycją muzeum przygotowało kuratorskie oprowadzanie oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
IP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB