Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

„Polska pachnie bzami" - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2019-05-07 18:00:30 (ost. akt: 2019-05-07 13:30:30)

Podziel się:

Dnia 6 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Windykach odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Sobotki, przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie pt. “Polska pachnie bzami...”.

Uczniowie nie zapomnieli o odpowiednim stroju i godziwej postawie dającej wyraz rodzącemu się w nich patriotyzmowi. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie wybrani uczniowie klas czwartych i piątych zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki.

Przedstawiono sceny z obrad "Sejmu Wielkiego”. Chłopcy ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia odegrali rolę Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, szlachcica oraz chłopa. Przybliżono postanowienia Konstytucji 3 Maja, prawa uzyskane przez wszystkie stany.

Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).
(IP)


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB