O problemie mieszkańców Rumoki z kurnikami już pisaliśmy. Mimo, działań wójta gminy, który wystosował pismo do wojewody o możliwość stwierdzenia nieważności decyzji, mieszkańcy napisali list otwarty do inwestorów, czyli do E.A.M. Koźlakiewicz.
„Szanowni Państwo,
zwracamy się do Państwa w niniejszym liście, mając nadzieję, że dostrzeżecie wagę problemu,
o którym będzie tu mowa i jeszcze raz rozważycie prowadzenie swojej działalności tego typu, we wsi Rumoka gmina Lipowiec Kościelny.
80 % mieszkańców całej naszej gminy.
Rumoka istnieje już od 1420 roku i posiada bogate walory przyrodnicze, w obrębie wsi znajduje się rezerwat przyrody "Olszyny Rumockie", przez który przepływa rzeka Mławka, tu mieszka ok. 350 osób.
Jesteśmy świadomi, że jako biznesmeni chcecie by Wasze inwestycje generowały określony zysk, my w tej kwestii nie mamy nic przeciwko temu, prowadźcie Państwo działalność ale taką, która jednocześnie nie niszczy środowiska i nie jest uciążliwa dla sąsiadów.

Chów i ubój drobiu związane są z emisjami zanieczyszczeń i powstawaniem odpadów, nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania tych zagrożeń środowiskowych.
W przemysłowej fermie drobiu, czego zapewne jesteście Państwo świadomi, do potencjalnych zagrożeń dla zdrowia człowieka należą bakterie i wirusy oraz grzyby wywołujące choroby takie jak: zapalenie opon mózgowych, gardła, skóry , spojówek oraz przewlekłe zapalenia narządu rodnego, stany zapalne dróg oddechowych, posocznicę, zapalenie jamy ustnej, dróg moczowych, kandydozę paznokci, skóry, alergię i inne.
W celu zmniejszenia zagrożenia dla zdrowia ludzi związanego z emisją amoniaku zaleca się i należy sytuować kurniki tak, aby zachować odpowiednią odległość od siedzib ludzkich oraz tworzyć zielone strefy , które hamują strumień emitowanych z kurnika gazów, są miejscem ich mieszania się ze świeżym powietrzem.
Takich szczęśliwych zbiegów okoliczności jest więcej, tylko się cieszyć.
w takim sąsiedztwie…
Wdychać smród z wietrzonych kurników, powstających tam ścieków i odpadów, wdychać unoszące się w powietrzu szkodliwe gazy powstające wyniku rozkładu, słuchać rozpaczliwego jazgotu kur, bezdusznie wciskanych do klatek, każdego dnia drżeć o zdrowie swoich dzieci i najbliższych...
Pomijając fakt, że wartość gospodarstw znacząco spadnie, to przecież i tak nikt ich nie kupi, bo kto będzie chciał tu zamieszkać !????
Poza tym skąd wziąć pewność, że tam w nowym, pięknym miejscu, po jakimś czasie , za oknem nie pojawi się kurnik….
Miejsce, które chcemy pozostawić następnym pokoleniom, nasze miejsce do życia.
Z poważaniem
Mieszkańcy Rumoki
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Pan Starszy #2690626 | 5.173.*.* 1 mar 2019 20:01
Do pragmatyk - Taki rzekomo "pragmatyczny" punkt widzenia - to czysta bezczelność, bo nie liczy się ze słusznymi racjami i argumentami mieszkańców. To ONi są podmiotem, suwerenem i gospodarzem tych ziem i ich opinia o tym, co się na nich dzieje, powinna by ROZSTRZYGAJĄCA. Nie brakuje w Polsce terenów oddalonych odpowiednio od obszarów zamieszkanych - na nich można urządzać takie cuchnące kurniki. Liczą się nie pieniądze, a LUDZIE, jakość ich życia, ich potrzeby, ich wyobrażenia, jakie standardy mają obowiązywać w XXI wieku! Trzymajcie się mieszkańcy Rumoki i nie ustępujcie w walce o swoje bezpieczne życie, o przyszłość Waszych rodzin. Do Mławy też docierają podobne smrody kurnikowe dlatego solidaryzujemy się z Wami!!! Nie wierzę, że w XXI wieku nie wymyślono filtrów i metod hodowli tak, by redukować fetor do minimum. Podejrzewam, że są, ale kosztują...
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz
Pragmatyk #2677152 | 188.146.*.* 7 lut 2019 08:26
Na szczęście trzeba zapracować !!! W Rumoce od zawsze była prowadzona duża produkcja zwierzęca . Już przed wojna bydło hodowane w tym miejscutu bydło w ogromnej ilości Ok. 200 djp , była również chodowla trzody chlewnej. Przez 100 lat nikomu to nie przeszkadzało . Dziś ktoś otwiera produkcje na poziomie 55 Djp ( czytaj np 55 krów) i mamy larum, bo ze wsi chce się teraz zrobić kurorty. Gdzie ma być tego typu produkcja??? Ludzie oszaleliscie z nienawiści do rolnictwa, do samych nazw obora, kurnik, chlewnia. Opamiętajcie się, ta inwestycja nie zagraża nikomu, to śmieszne ilości .
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) !
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)