Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Co z kurnikami w Rumoce? Wojewoda poparł protestujących

2019-08-30 08:16:28 (ost. akt: 2019-08-30 09:07:39)

Podziel się:

Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność decyzji wydanej w październiku ubiegłego roku przez Starostę Mławskiego, dotyczącej wybudowania kurników w miejscowości Rumoka.

O tej sprawie pisaliśmy już pod koniec stycznia tego roku. Mieszkańcy Rumoki od wielu miesięcy walczyli z kurnikami. Byli zdeterminowani, aby nie doszło do budowy tych budynków. Wieszali transparenty, zwoływali zebrania i kierowali do władz odpowiednie pisma. Przypominamy, że w środku wsi miały powstać dwa kurniki: o obsadzie 45 DJP i 5,5 DJP. Decyzja Starosty dotyczyła modernizacji stojących już tam wcześniej obiektów inwentarskich. Przez długi okres czasu były one puste i nieużytkowane. W związku z tym wydano pozwolenie na budowę i zmianę sposobu ich użytkowania.

Chociaż decyzja została wydana na koniec października, mieszkańcy Rumoki dowiedzieli się o niej w grudniu. Gdy tylko to nastąpiło, od razu wyrazili swój sprzeciw i podjęli kroki, aby nie doszło do budowy kurników. Kierowali pisma do starostwa, w których podkreślali, że decyzja została wydana zbyt szybko. Dla porównania podawali przykład rozbudowy domu, gdzie na decyzję trzeba czekać dużo dłużej niż dwa dni robocze. Ponadto mieszkańcy zwracali również uwagę na miejsce powstania kurników, jakim miałby być środek wsi. W pobliżu znajdują się bowiem gospodarstwa i budynki mieszkalne, a także studnia głębinowa, z której korzysta większość wsi.

Za mieszkańcami stanął wójt gminy Lipowiec Kościelny, który skierował wniosek do wojewody. Argumentem, którego użył było wydanie decyzji bez wcześniejszej decyzji środowiskowej. Wojewoda poparł protestujących i uznał, że ich przesłanki były słuszne. Stwierdził nieważność decyzji Starosty, twierdząc, iż jest niezgodna z art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, planem zagospodarowania przestrzennego w gminie oraz art. 130 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo wodne.

Czy to pewne, że kurniki już nie powstaną w miejscowości Rumoka? Należy w tym miejscu zaznaczyć, że decyzja wydana przez wojewodę nie jest ostateczna. Można się od niej odwołać do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB