Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

„Gastronomik” uczcił setną rocznicę odzyskania Niepodległości

2018-11-09 16:00:00 (ost. akt: 2018-11-09 15:25:18)
Społeczność „Gastronomika” uczciał obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Społeczność „Gastronomika” uczciał obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

Podziel się:

W piątek 9 listopada w Zespole Szkół nr 2 odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pani dyrektor ZS nr 2 w Mławie, Aneta Zawadzka, wygłaszając przemówienie okolicznościowe, przypomniała zebranym, że 11 Listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Mówiła, że dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne, tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Mocarstwa zaborcze były bardzo silne i nawet krwawe zrywy powstańcze nie pomogły odzyskać upragnionej wolności. A jak pisał poeta - Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność - zwykle krzyżami się mierzy. Jednak po 123 latach niewoli zabrzmiały radosne dzwony ogłaszające zmartwychwstanie Polski. Nasz ojczyzna odzyskała upragnioną wolność…

Pani Dyrektor stwierdziła także, że jesteśmy wybrańcami losu, którym dane jest świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak mówił Jan Paweł II wolność to wielki dar, ale i zadanie. Dlatego starajmy się nie tylko od święta, ale codziennie, pamiętać o historii naszej ojczyzny. Solidną nauką, rzetelną pracą wyrażajmy szacunek i miłość do kraju, w którym żyjemy – powiedziała.
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było odczytanie odezwy do Narodu Polskiego przez Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się uczeń klasy IV L – Patryk Szóstek.

Następnie głos zabrali przedstawiciele młodzieży ZS nr 2, którzy w swoim wystąpieniu podkreślili znaczącą rolę patriotyzmu jako czynnika kształtującego młodego człowieka społecznie i mentalnie oraz poprosili wszystkich zebranych o odśpiewanie hymnu narodowego.

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie „Ławeczki Niepodległości”, która z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, została ufundowana przez społeczność „Gastronomika”. Jest to symboliczny hołd oddany tym, którzy poświecili swoje życie walcząc o niepodległość Rzeczypospolitej. „Ławeczka” stanowi jednocześnie pomost pomiędzy przeszłymi i przyszłymi pokoleniami Polaków - patriotów, którzy mają na względzie dobro kraju. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Pani Aneta Zawadzka, Pani Wiesława Kalman oraz uczeń Maciej Dobrosielski.
Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele: Pani Katarzyna Lewandowska, Pani Monika Bryks i Pani Anna Kasprowicz.

(IP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB