Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

MŁAWSKI HANDLOWIEC NA SPRZEDAŻ

2018-07-27 09:09:00 (ost. akt: 2018-07-27 09:15:18)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mławskie PSS-y "Spójnia" wystawiły na sprzedaż Dom Handlowy w Mławie na ulicy Chrobrego. To kolejne podejście do zbycia nieruchomości. Czyżby obecny właściciel nie miał pomysłu na dalsze zagospodarowanie reliktu minionej epoki?

Zaliczany do nurtu powojennego modernizmu mławski handlowiec wpisał się na stałe w historię naszego miasta. Dom Handlowy widniał na pocztówkach z wizerunkiem Mławy. Budynek handlowo-usługowy w centrum miasta o powierzchni użytkowej 1900 m kw., zlokalizowany jest przy ul. Bolesława Chrobrego 7. Zbudowany został w 1962 roku, według projektu architekta Stanisława Kolendo. Od 2012 roku układ urbanistyczny - którego część stanowi handlowiec – wpisano na listę zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Niestety obecnie budynek klejnotu nie przypomina. Uroku nie dodaje mu wyblakła elewacja, przypadkowe reklamy czy maszt telekomunikacyjny na dachu.

Nieruchomość w ścisłym centrum miasta należy do mławskiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Spójnia”, która dzierżawi lokale kilku najemcom. Okazuje się, że właściciel sprzedaje obiekt. Na jednym z portali ogłoszeniowych pojawiło się ogłoszenie. Zgodnie z tą informacją budynek jest do nabycia za 3 mln 500 tys. zł. Warto wspomnieć, że w przeciągu ostatniego półrocza cena spadła. Możemy porównać, ponieważ jest to kolejna próba sprzedaży. Na początku bieżącego roku handlowiec można było kupić na 5 mln 900 tys. zł.

Prezes spółdzielni Irena Końpa wyjaśniła nam, że decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza PSS. Właściciele liczą na większe zainteresowanie lokalem w niższej cenie. Jak na razie sprawa jest otwarta. - Ludzie telefonują i dowiadują się na jakich zasadach można nabyć obiekt – informuje Irena Końpa. Budynek przeznaczyć można na cel: gastronomiczny, hotelowy, przemysłowy, biurowy, handlowy, usługowy. Jak się dowiedzieliśmy, PSS sprzedaje obiekt wraz ze zobowiązaniami wobec najemców. Irena Końpa zapewniała nas, że - w razie zmiany właściciela budynku – najem będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach.
Czy zmieni się właściciel obiektu i zadba o odnowienie handlowca? Może to być trudne, także ze względu na procedurę wpisania Domu Handlowego w Mławie do rejestru zabytków - wszczętą pod koniec 2017 r. Do zakończenia postępowania niewiele można zrobić: „przy zabytku zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku”.

Iwona Łazowa

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Duet #2545280 | 83.5.*.* 28 lip 2018 23:59

    Dwaj tenorzy budowali to PSS Społem w Warszawie i w Zawierciu, od którego idzie zapach dziwnych zbiegów okoliczności myszkowskich stacji paliw w Koziegłowach

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. roman #2545087 | 28 lip 2018 16:24

    Nikt tego nie kupi nawet za 1,5 mln. Olbrzymi koszt inwestycji bo budynek trzeba modernizować, utrzymywać i płacić podatki za niego. Nie wiem ilu najemców musiałby mieć właściciel. O tym że to ciężka inwestycja świadczy to że PSS chcą sprzedać "taką" perłę. Wpisanie tego budynku na listę zabytków tylko mu zaszkodzi. Nie będzie inwestora to pouciekają najemcy. I będzie stał szkielet w środku Mławy aż się zawali... niestety takie są realia

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. tutti frutii #2544490 | 178.36.*.* 27 lip 2018 10:41

    Oby jak najszybciej zapadła pozytywna decyzja odnośnie uznania Handlowca za zabytek, bo to piękny obiekt, jedyny taki w Polsce i dlatego bardzo charakterystyczny dla Mławy, ale u nas wszystko możliwe... Byłaby wielka strata dla miasta jeśli handlowiec nie zostanie uznany za zabytek, bo niby za młody, wtedy ewentualny nabywca prawdopodobnie go zburzy i postawi blok, a wtedy się okaże re rewitalizacja tereny przy handlowcu to gromada pieniędzy wyrzuconych w błoto.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz