Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Przez Mławę przeszedł korowód „Ku Niepodległej”

2018-06-14 11:32:57 (ost. akt: 2018-06-14 14:19:56)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Nawet 2 tysiące osób 14 czerwca mogło przejść ulicami Mławy w korowodzie „Ku Niepodległej” z okazji 100-lecia niepodległości Polski. W orszaku zobaczyliśmy kawałek naszej historii.

Orszak wyruszył o godz. 10.00 ze stadionu miejskiego i ulicami Mławy dotarł do centrum przed Miejski Dom Kultury. Tam na scenie wręczono nagrody zwycięzcom konkursów rocznicowych przeprowadzonych przez miejskie jednostki kultury oraz szkoły. Wystąpił też zespół młodzieżowy z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Korowód wzbudził w mieście wielkie zainteresowanie. Jedni czekali na jego przejście, inni zatrzymywali się i dopytywali co to za wydarzenie. Na trasie nie brakowało witających korowód oklaskami

	http://m.wm.pl/2018/06/orig/2-473232.jpg

Korowód to jedna z inicjatyw wpisujących się w obchody jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowania do wydarzenia trwały przez wiele tygodni. W imprezie wzięły udział mławskie szkoły. Każdą palcówkę zaprezentowała 100-osobowa grupa. Reprezentacje przedstawiły okresy z historii naszego państwa. Nie brakowało ciekawych, śmiałych czy wizjonerskich pomysłów, co można zobaczyć na zdjęciach. Zespół Placówek Oświatowych nr 1 (przygotowując stroje) czerpał inspirację ze „Złotych lat 60.”, ZPO nr 2 – ze względu na branżową przeszłość Szkoły Podstawowej nr 4 – pokazał „Społeczność odrodzonego polskiego kolejnictwa”. Uczniowie ZPO nr 3 ubrali się zgodnie z ideą „Solidarność – droga do wolności”. Szkoły podstawowe nr 2 i 3 czerpać natchnienie z dawnej modny. „Dwójka” zaprezentowała „Lata 70., „Trójka” – wystąpiła w strojach z lat 30. Katolicka podstawówka i liceum ukazały członków Szarych Szeregów. Szkoły ponadgimnazjalne przybliżyły postaci powstańców warszawskich 1944 roku (ZS nr 1) i stroje z okresu XX-lecia międzywojennego (ZS nr 3). Po wątki związane z miastem sięgnęła młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w prezentacji „Ocalić od zapomnienia – Pensja Antoniny Mrozowskiej w Mławie” oraz Zespół Szkół nr 4 – „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945”. Natomiast „Szóstka” przedstawiła polskich olimpijczyków w ciągu stu lat Polski niepodległej, Akademickie Centrum Kształcenia – najważniejsze osoby w tym czasie, a SSP „Wyspianum” – bohaterów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Postacie z innych dzieł tego artysty (swojego patrona) zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Iwona Łazowa


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mławianka #2519257 | 94.254.*.* 14 cze 2018 19:21

    zdjęcie 195 - aż strach patrzeć !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz