środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Walka o tlen

2021-01-12 09:24:27 (ost. akt: 2021-01-12 09:27:52)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

W każdym momencie i z każdego miejsca możesz sprawdzić jakość powietrza w Mławie. Wystarczy wejść na mapę Airly i odnaleźć nasze miasto.

Wiosną tego roku czujniki powietrza zostały zainstalowane w trzech różnych lokalizacjach Mławy: na siedzibie Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Granicznej; na elewacji budynku krytej pływalni (ul. Kopernika) oraz w oknie Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 3 przy ul. Hożej.

Dzięki nim możemy na bieżąco śledzić stan jakości powietrza w naszym mieście – wystarczy wejść na mapę Airly i odnaleźć na niej Mławę.

Na planie kolorowymi kółkami zaznaczone są lokalizacje czujników. Znaczniki przybierają kolory od zielonego – gdy powietrze jest czyste – do purpurowego, gdy jego jakość przekracza dozwolone normy.

Oczywiście cieszy nas, gdy oznaczenia jarzą się na zielono, co świadczy o niskim poziomie pyłów PM 2,5 oraz PM 10. Jednak idealne powietrze nie jest codziennością.

Z perspektywy trzech kwartałów wynika, że najlepiej oddycha się nam w okolicach ulicy Hożej.

Czujniki zainstalowane na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w centrum Wólki, w sezonie grzewczym bardzo często ostrzegają, że normy pyłów zawieszonych zostały przekroczone i najlepiej zrezygnować ze spaceru.

Aby zoptymalizować i uwiarygodnić wskazania czujnika zainstalowanego przy ul. Hożej (budynek przedszkola znajduje się „na górce”), na wniosek mieszkańców burmistrz Sławomir Kowalewski zdecydował o przeniesieniu go w miejsce położone niżej, w niecce.

Od stycznia odczyty czujnika będziemy odbierać z urządzenia zainstalowanego przy ul. Płockiej, na elewacji biurowca spółki WOD-KAN.

Uruchomienie czujników ma na celu uświadomienie nam wszystkim, jakim powietrzem oddychamy.

Działanie to wpisuje się w kampanię społeczną „Nie pal śmieci”, prowadzoną od 2013 roku przez Burmistrza Miasta Mława.

Od siedmiu lat współpracując z lokalnymi mediami, urzędnicy starają się uzmysłowić mieszkańcom, jakim zagrożeniem dla nas wszystkich jest palenie śmieci w przydomowych piecach.

Od poprzedniego roku w spotach radiowych kominiarz przypomina, jak odpowiednio rozpalać ogień w palenisku pieca, a dzieci i lektor od lat proszą, aby ich nie truć.

Kampanię społeczną wspierają działania straży miejskiej, której funkcjonariusze reagują na wszystkie sygnały zaniepokojonych mieszkańców.

Zachęcamy do wspólnej walki o jakość powietrza i zdrowie mieszkańców Mławy.
Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB