środa, 27 marca 2019. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

Mendy czy mędrcy w Szydłowie?

2018-06-01 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-01 17:43:21)
radny Mirosław Kućko

radny Mirosław Kućko

Podziel się:

Radny Mirosław Kućko żąda publicznych przeprosin od wójta. W przeciwnym wypadku pójdzie do sądu. Poszło o wypowiedź na sesji. Radny twierdzi, że wójt powiedział „takich mendów jak pan”, a włodarz – że użył słowa „mędrców”.

Obraźliwe słowa, zdaniem radnego Kućki, miały paść z ust wójta podczas sesji rady gminy, która odbyła się 23 lutego b.r. Wtedy dyskusja toczyła się m.in. o statucie gminy. Wówczas Boczkowski rzekomo miał powiedzieć do radnego: „Statut był przegłosowany nie przez takich mendów jak pan”. Taki też zapis znalazł się w oficjalnym protokole z tego posiedzenia.

Ale wójt w piśmie skierowanym 3 kwietnia do przewodniczącego rady gminy prosił o sprostowanie tej wypowiedzi z protokołu. - Składam zażalenie i prośbę o sprostowanie dotyczące mojej wypowiedzi (…). Kwestionuję zapis „statut był przegłosowany nie przez takich mendów jak pan”. Otóż moja wypowiedź brzmiała „statut był przegłosowany nie przez takich mędrców jak pan”. Jestem w 100% przekonany, że takie słowa wypowiedziałem, na co mam licznych świadków. Nigdy nie używałem publicznie określeń i porównań obraźliwych wobec osób zabierających głos na sesjach (…)” - napisał wójt w korespondencji skierowanej do przewodniczącego Grzegorza Rochny. Pismo to zostało odczytane na ostatniej sesji w piątek 18 maja.

Jak poinformował przewodniczący Grzegorz Rochna 9 kwietnia wpłynęła do niego także inna korespondencja w tej sprawie. Otóż większość radnych podpisała się pod stanowiskiem, w którym oświadczyła, iż wójt nie użył sformułowania „mendów”. Do takiego wniosku radni doszli ponoć, po dokładnej analizie protokołu. Co istotne, na marcowej sesji protokół z obrad, które odbyły się 23 lutego, rada gminy przyjęła.

Trzeba jeszcze podkreślić, że urząd gminy dysponuje oficjalnym nagraniem z sesji, podczas której miały paść sporne słowa. Ponadto wójt Boczkowski na sesji zaznaczył, że przekazał kopię nagrania do analizy specjalistycznej firmie. Potem wyjaśnił naszemu dziennikarzowi, że nie będzie nikomu udostępniał wyników tej analizy. Według wójta, mogłyby one być przydatne w sytuacji, gdyby ktoś rzeczywiście skierował sprawę do sądu.

Tymczasem na ostatniej sesji radny Mirosław Kućko zażądał od wójta oficjalnych przeprosin. - Pan wójt w moim kierunku kieruje różne obraźliwe sformułowania, które nie znalazły się w protokole z tejże sesji (z 23 lutego – red.) - mówił radny. Wspomniał też o słowie „mendów”. Jego zdaniem „czara goryczy się przelała”. - Słownik języka polskiego określa to słowo jako wulgarne, a definiuje je obelżywie o człowieku. Dziwię się, że pan, sprawując taką funkcję publiczną potrafi się wypowiedzieć o mnie i o innych w taki sposób – powiedział Kućko. I wnioskował o to, aby wójt przeprosił go do 31 maja – na piśmie, jak określił radny, „napisanym własnoręcznie”.

Za co wójt według radnego ma przeprosić? - Za powyższe słowa wypowiedziane w moim kierunku, jak również za dotychczasowe donoszenie na mnie, zniesławienie mojej osoby i mojej rodziny podczas posiedzeń rady gminy, jak i moich przełożonych w zakładzie pracy – powiedział Mirosław Kućko. Podkreślił, że pismo z przeprosinami powinno trafić na jego domowy adres, a poza tym ma być odczytane na najbliższej sesji rady gminy z udziałem sołtysów, a także na zebraniu wiejskim, o którego terminie wójt powinien go poinformować. - Jeśli moje żądania nie zostaną spełnione, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową – oświadczył Kućko.

Potem głos zabrał wójt Wiesław Boczkowski. - Obraźliwe sformułowania? Pan mówi bardzo ogólnikowo, proszę o jakieś szczegóły, wówczas się do tego odniosę. Każdy może wstać i powiedzieć, że się go obraża. Nie przypominam sobie, żebym pana obraził. Jeśli pan zarzuca mi, że obraziłem pana i pańską rodzinę, proszę powiedzieć szczegóły. Donosy na pana? W tym przypadku też proszę o szczegóły – odpowiedział wójt.

I zaznaczył, że nie przeprosi radnego. - Ja nie mam za co przepraszać i nie będę przepraszał, bo ja tych słów nie wypowiedziałem. Gdybym się pomylił, mówiąc to, to od razu bym przeprosił – oświadczył Wiesław Boczkowski.

Robert Bartosewicz


Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. " niezadowolony" #2523826 | 188.146.*.* 22 cze 2018 13:05

  Słysząc co się dzieje w Szydłowie po prostu ciśnie się na usta utwór wykonywany przez Zespół Reprezentacyjny pt. Król https://www.youtube.com/watch?v=PKh68MFd 2Do bo inaczej tego nazwać nie można, gdy jeden oszołom zastrasza cały Urząd, a przy tym ma w " głębokim poważaniu" wszystkich i wszystko co się dzieje. Teksty typu "Ja cię załatwię czy wykończę" Panie Wójcie to nie w tych czasach, bo ludzie są dziś mądrzejsi niż się Panu wydaje, a co najważniejsze są bardzo wrażliwi na to gdy się z nich próbuje zrobić "wała", a właśnie tak Pan się zachowuje przy tymi pełnymi garściami pakuje Pan do swoich kieszeni nasze wspólne dobra, chyba już dość tego i powinien pan odejść honorowo, jeżeli Pan rozumie o czym mówię. Jeżeli jest to dla Pana za trudne...... no cóż mam nadzieję że Pana postępowanie zostanie zweryfikowane podczas zbliżających się wyborów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. doli #2519586 | 89.76.*.* 15 cze 2018 09:54

   Niestety to jest chyba najgorszy wójt w historii Szydłowa a na pewno jeden z najgorszych w powiecie..nie dość ze nic nie robi dla gminy chyba od początku pierwszej kadencji to otoczył się swoją grupą ludzi w urzędzie, która czuje się nie do ruszenia i nie zna się na swoich obowiązkach ( przykład: byłem o poradę dotyczącą wycięcia drzewa na działce. Skierowano mnie do Pana który się tym zajmuje, a on mi odpowiedział że mam poczytać o tym w internecie bo on nie wie co z tym zrobić.. nie miał nawet numeru do leśnika chociaż z nimi podobno współpracuje. Kolejny przykład Pani z kasy do której wchodząc po 11 słyszę że muszę czekać bo jeszcze dziś komputera nie włączyła i wszystko uruchomić, a była w pracy już od 7.. Nie wspomnę że najpierw musiałem zwiedzić większość gabinetów bo Ci ludzie byli zajęci opowiadaniem sobie kawałów z innymi pracownikami...) Mam nadzieję ze tu się zmieni po wyborach coś i przyjdzie ktoś kto ogarnie ten burdel i coś się tam zmieni bo w końcu ile można chwalić się ze wójt sponsoruje Koronę Szydłowo i że to jego duma, która widać co osiąga .. Otwórzmy oczy i nie głosujmy na niego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wyborca #2519312 | 5.172.*.* 14 cze 2018 20:33

   Niestety nie jesteście Państwo uczciwi w ocenie Pana Wójta. Pan Wójt zdecydowanie jest przeciwny postawie niektórych radnych. Przemawia za tym wypowiedź Pana Wójta na Sesji Rady Gminy Szydłowo nr XXIX/2017 z dnia 24 października 2017 r. gdzie wprost mówi cyt. (…) „protokół jest do wglądu w biurze rady gminy i każdy może się z nim zapoznać. Jeśli ktoś nie ma czasu, niech się zrzeknie mandatu radnego”. Popieram Panie Wójcie Pana słowa w 100%. Uważam podobnie jak Pan, że radni, którzy nie mieli czasu przeczytać protokołu a potem nad nim głosowali powinni postąpić honorowo i zrzec się mandatu. Cieszy mnie, że, Przewodniczący Rady wziął sobie do serca słowa Pana Wójta i na sesji publicznie potępił takie zachowanie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Dumny mieszkaniec #2518633 | 94.254.*.* 13 cze 2018 20:31

    Do zdegustowany. Właśnie oczekiwałem takiego komenatarza. Dużo osób tu pisze. Na szczęście w mniejszości komentarze broniące obecna wladze. Bardzo się cieszę, ze ludzie widza więcej niż im się pokazuje. Przykre jest to, ze to kolejna kadencja dla osób które się nie zmieniaja. Takie miejsce należy się młodym ludziom, bardziej „nowoczesnym”, mających świeże spojrzenie ale rowniez nie będący za partia taka czy inna, szanujący ludzi a przede wszystkim słuchający ich. Ludzie nie oczekujmy od innych za dużo. Nie oczekujmy przeproszenia. Jeśli ktoś nie wyniósł z domu takiego słowa jak PRZEPRASZAM to o czym my mówimy. Popieram rowniez zachowanie Pana Radnego który nie zostawi tego. To może mały krok do przodu ale od czegoś trzeba zacząć !

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. zdegustowany #2518472 | 188.146.*.* 13 cze 2018 15:02

    Jak można się zachowywać w ten sposób, jak można obrazić innego człowieka i najpierw udawać że nic się nie stało, potem wmawiać innym, że użyło się innego słowa, potem jednych zastraszać, a innych szkalować pomimo tego że wszystko jest zarejestrowane, a wystarczyło zwykłe przepraszam za wypowiedziane słowa. Wychodzi jednak brak poszanowania dla drugiego człowieka i arogancja władzy. Jak człowiek, któremu brak szacunku dla drugiego człowieka ma czelność ubiegać się o ponowne wybranie go na stanowisko Wójta, dość już tej niekompetencji - jak można sprawować władzę nie znając nawet Statutu Gminy Szydłowo, dość załatwiania spraw " pod stołem". Jeżeli nie wyciągniemy wniosków damy przyzwolenie na to aby dalej tacy ludzie nami rządzili i nas reprezentowali.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (38)